Ana sayfa Anne&Çocuk Ateşli Çocuğa Ne Yapılır? Yüksek Ateş Nasıl Düşer?

Ateşli Çocuğa Ne Yapılır? Yüksek Ateş Nasıl Düşer?

80
0
ateşli çocuğa ne yapılır

Bebeklik döneminden itibaren çocuklarda yaşanan en önemli sağlık sorunlarının başında yüksek ateş gelmektedir. Ateşli çocuğa ne yapılır sorusu da buna bağlı olarak ebeveynler tarafından çok fazla sorulur. Fakat bütün bu yaşananların normal bir süreç olduğunun bilinmesi gerekiyor.

Çocukların Ateşi Neden Yükselir?

İnsanların dışarıdan gelen mikroplara, bakterilere ve virüslere karşı farklı savunma sistemleri bulunmaktadır. Ateş de bu sistemlerin bir parçasıdır ve vücut kendini savunmak için sıcaklığını yükseltir ve bu da yüksek ateş sorunu olarak karşımıza çıkar.

Yüksek ateşin nedenleri incelendiğinde çok fazla sebep olduğu görülecektir. Yapılan aşılardan viral enfeksiyonlara, kullanılan ilaçlardan bağışıklık sistemi ile ilgili durumlara varıncaya kadar farklı sebepler vardır.

Çocuklarda Vücut Sıcaklığı Kaç Derece Olmalıdır?

Çocuklarda vücut sıcaklığı ile net bir rakam vermek çok kolay değildir. Çünkü bireysel farklılıklar vardır. Fakat buna rağmen ortalama olarak 36,7 ile 37,2 arasında olduğu söylenebilir. Ayrıca geceleri ve hareket halinde olunduğunda bu sıcaklık biraz daha artabilmektedir. Ateşli çocuğa ne yapılır sorusu da buna göre sorulmalıdır.

Çocukların ateşi nereden ölçülmelidir?

Ailelerin yaşadığı en önemli sorunlardan bir tanesi ateş ölçümünün nereden yapılacağıdır. Ateş ölçümünün yapılacağı farklı noktalar vardır fakat bunlar çocukların yaşına göre farklılık göstermektedir. Ayrıca ölçüm yapılan bölgeye göre vücut sıcaklığı farklı olmaktadır. Bunun ölçüm yaparken dikkate alınması gerekmektedir.

Ateş ölçülen yerler denildiğinde ilk akla koltuk altı, popo (makat), dil altı ve alın gelir. Ölçüm yapılan cihazlara bağlı olarak bunlardan istenilen yerden ölçüm yapılabilir. Fakat çocukların yaşına uygun yerlerin seçilmesi ölçümün sağlıklı bir şekilde yapılması için önemlidir.

Ölçüm yapılacak olan yerlerin daha önceden kaç derece olduğunun bilinmesi, ateşli çocuğa ne yapılır sorusunun gereksiz yere sorulmamasını sağlayacaktır. Çocuklar için ateşin yükseldiğini gösteren sıcaklık sınırları şöyledir:

  • Koltuk altı 37,2 derece
  • Alın 37,3 derece
  • Popo (makat) 38 derece
  • Kulak 38 derece

Ölçümlerde bu sınır aşılmış ise ateş yükselmiş demektir. (Bireysel farklılıklar olabilir)

ateşli çocuğa ne yapılır

Çocuğun Ateşi Yükselmeye Başladığında Yapılması Gerekenler

Bebeklerin ya da çocukların ateşleri yükselmeye başladığında anneleri bunu çok rahat bir şekilde anlar. Çocukların yüzlerine ya da alınlarına dokunmaları yeterlidir. Bu aşamadan sonra yapılması gerekenlerin başında çocukların ateşinin ölçülmesi gelir. Daha sonra ise sakin olup bunun normal bir durum olduğu kabullenilmelidir. Ateşli çocuğa ne yapılır sorusunun ilk cevabı, üzerindeki kalın kıyafetlerin çıkartılarak daha ince bir şeyler giydirilmesidir. Bu işlem yapılırken bulunulan ortamın sıcaklığı da 22 derece olmalıdır. Ne soğuk ne çok sıcak olmaması çok önemlidir.

Çocuklarda yüksek ateş, kalori harcamak anlamına geldiğinden bu dönemde çocukların yemeklerini düzenli tüketmeleri gerekir fakat çocuklar yemeleri için zorlanmamalıdır. Ayrıca bol sıvı tüketimi de bir diğer önemli husustur.

Kıyafetlerin çıkmasına karşın vücut sıcaklığında herhangi bir düşme olmamış ise ılık su ile eklem yerleri ıslatılabilir. Bunun haricinde ılık suyla banyo da çok etkilidir.

Ateşli Çocuğa Ne Yapılır?

Yukarıda ateşi yükselen çocuğa ilk yapılması gerekenler anlatılmıştır. Bu yöntemlerle sonuç alınamayacağı ortaya çıkar ise daha önceden uzman doktorun ateşlenme anında kullanabilirsiniz tavsiyesi verdiği ateş düşürücü ilaç alınabilir. Ateşli çocuğa ne yapılır sorusunun ilk cevabı kesinlikle ilaç değildir fakat yukarıdaki yöntemler işe yaramamış ise ilaç vermeye direnmek, istenmeyen sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Doktorun tavsiye ettiği ilacın daha önce belirttiği şekilde kullanılması gerekmektedir. Doktorlar, ilaçların hangi sıcaklıktan sonra alınması gerektiğini belirtmektedir. Bazı çocuklar için 38,5 derecede ilaç almalı tavsiyesi verilirken bazılarında ise vücut sıcaklığı 39 olana kadar ilaca gerek yok şeklinde görüş bildirilmektedir. Dolayısıyla da doktorunuz hangi sıcaklığı belirtmiş ise o sıcaklıktan sonra ilaç verin.

Ateşin en fazla 72 saat içerisinde geçmesi gerekiyor, eğer bu süre sonunda ateş geçmemiş ise mutlaka uzman doktora görünmek gerekiyor.

Yüksek Ateşte Yapılmaması Gerekenler

Çocuğun ateşi çıkınca yapılması gerekenler olduğu gibi yapılmaması gerekenler de vardır. Bunların başında çocuk üşüyor diye üzerini kalın giydirmek ve battaniyeyle üzerini örtmek gelmektedir. Ateşli çocuğa ne yapılır sorusunun cevapları arasında böyle bir hareket yoktur. Bir diğer hata ise ateşin hafif olmasına rağmen ateş düşürücü vermektir. Bu hatalardan kaçınılması çocuğunuzun sağlığı açısından son derece önemlidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here