Ana sayfa Hamilelik B12 İğnesi Yan Etkileri Nelerdir? Bilinmesi Gerekenler

B12 İğnesi Yan Etkileri Nelerdir? Bilinmesi Gerekenler

192
0
B12 iğnesi yan etkileri

Küçükten büyüğe her insan zaman zaman ilaç kullanmak zorunda kalmaktadır. Her ilaçta olduğu gibi B12 iğnesi yan etkileri de mevcuttur. B12 vitamini vücudumuz için önemli vitaminlerden birisidir. Suda çözülebilen bir vitamindir ve fazlası vücuttan atılır. Bu nedenle her gün B12 vitamin ihtiyacını karşılayacak besinler alınmalıdır.

B12 Vitaminin Önemi

Bu vitamin en çok hayvansal besinlerde ağırlıklı olmakla beraber bitkisel besinlerde de bulunmaktadır. Et ve et ürünleri, yumurta, süt ürünleri, deniz ürünleri B12 vitamini açısından en zengin besinlerdir. Bitkisel gıdalar bu konuda yetersiz kalabilmektedir. Bu da vejetaryen kişilerde B12 vitamin eksikliği görülme olasılığını artırmaktadır. Ancak genel olarak herkeste ortaya çıkabilecek bir durumdur.

B12 vitamini sağlıklı bir yaşam sürme adına vücudumuzun yapı taşlarındandır. Eksikliğinde ortaya çıkacak birçok rahatsızlık mevcuttur. Uykusuzluk, yorgunluk sinir sistemi bozuklukları, konsantre olamama, unutkanlık dışında kansızlığa da sebep olmaktadır. Bütün bunlar hayatımızı olumsuz yönde etkileyecek önemli rahatsızlıklardır.

B12 vitamin eksikliği sebebiyle bu rahatsızlıklardan birini yaşayan kişi öncelikle kan tahlili yaptırmalıdır. Doktorun tavsiyesine göre tablet ya da iğne şeklinde kullanılmasına karar verilir. Her ne kadar B12 iğnesi yan etkileri olduğu akılda soru işareti olarak kalsa da direkt kana karıştığı için daha etkili olmaktadır. B12 eksikliğin derecesine göre iğne yöntemine karar verildiğinde kullanım sıklığı doktor tarafından belirlenir. Kişinin yaşı cinsiyeti başka rahatsızlıkları B12 iğnesi kullanım sıklığını etkilemektedir.

B12 İğnesi Yan Etkileri

B12 vitaminin kişinin vücuduna nasıl takviye edildiği ilacın yan etkileri açısından önemli bir durumdur. Uzmanlar B12 iğnesi yan etkileri olmasının sebebini vücuda enjekte edilmesi ile ilgili olduğunu savunmaktadır. Ağız yoluyla alınan vitaminde yan etkilerin daha az olacağı ifade edilmektedir. B12 iğnesi ile vücuda enjekte edilen vitamin hızla kana karışmaktadır. Bu da hafif yan etkiler ortaya çıkarmaktadır. Bunlar;

  • Enjeksiyonun yapıldığı bölgede şişlik kızarıklık
  • İshal bulantı kusma
  • Panik atak
  • Kalp atışında hızlanma
  • Nefes darlığı
  • Karın ağrısı
  • Vücutta döküntü oluşması
  • Ciltte kabarıklıklar
  • Hazımsızlık

Kişiler bu gibi B12 iğnesi yan etkileri durumlarıyla karşılaştığında hemen durumu doktora bildirmeli ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here