Ana sayfa Anne&Çocuk Bebeklerde Baş Çevresi Ölçüsü Ne Olmalıdır?

Bebeklerde Baş Çevresi Ölçüsü Ne Olmalıdır?

269
0
bebeklerde baş çevresi meta açıklaması

Yeni doğan bebeklerin gelişiminin izlenmesi için yapılan ölçümlerden birisi de baş çevresidir. Bebeklerde baş çevresi, beyin gelişimini gösteren bir unsurdur. Bundan dolayı ilk 6 aylık zaman diliminde ayda 1 defa, daha sonraki dönemlerde ise periyodik olarak sağlık ocağı tarafından kontrol edilmektedir. Böylelikle olası bir sorun/hastalık erkenden teşhis edilmekte ve tedaviye zaman kaybetmeden başlanmaktadır.

Bebeklerde Baş Çevresi Gelişimi Nasıl Olmalıdır?

Bebeklerin baş çevresi doğumdan hemen sonra ortalama 35 cm kadardır. Genellikle bebeklerin boylarının ¼’ü yani çeyreği kadardır fakat bireysel farklılıklar olabilir. Vücudun tamamının gelişiminin belli bir düzene göre olması, sağlıklı bir süreç geçirildiğini göstermesi açısından önemlidir. Bu düzen yapılan çalışmalar sonucunda persentil (percentile) adı verilen bir grafik haline getirilmiş ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından kabul edilmiştir.

Persentil tablosuna göre bebeklerde baş çevresi gelişimini aileler de rahatlıkla takip edebilir. Yazımızın sonunda bu tablo yer almaktadır.

Bebeklerde baş çevresi, yaş ile orantılı olarak ilerlemelidir. Fakat bazen bıngıldağın erken kapanması, kafa gelişimini olumsuz etkilemektedir. Bu da direkt olarak beyinde sorunlara neden olmaktadır. Bıngıldak haricinde de farklı nedenlerin böyle problemleri doğurduğu bilinmektedir. Bunun en önemli örnekleri mikrosefali ve makrosefalidir. Kafanın normalden küçük olması mikrosefali olarak adlandırılırken normalden büyük olması ise makrosefali olarak tanımlanır. Bunlar oldukça ciddi rahatsızlıklardır ve bireylerin beyin gelişimlerinin geriden gelmesine neden olmaktadır.

Bebeklerde Baş Çevresi Nasıl Ölçülür?

Yapılacak olan ölçüm son derece basittir ve hemen herkes rahatlıkla yapabilir. Bunun için sadece bir mezuraya ihtiyaç vardır. Mezura ile kafanın arkasındaki çıkıklıktan başlayarak, kaş üstü hizalanarak yapılır. Diğer yerlerden yapılacak olan ölçümler doğru cevabı vermeyecektir.

Yapılacak ölçüm sonrasında kontrolün aşağıdaki tablodan yapılması gerekiyor. Tablo erkek ve kız çocukları için ayrı düzenlenmiş olup cm cinsinden ifade edilmiştir. Bebeklerde baş çevresi tablosu dikkatli incelendiğinde farklı persentil yüzdeleri olduğu görülecektir. Bu durum, her bebeğin farklı gelişebileceğini ve bunun da normal olduğunu göstermektedir. Bundan dolayı bebeklerin kıyaslanmaması gerekir.

Tablo kontrol edilirken bebeğin ayı bulunur, daha sonra ise persentil yüzdesi bulunarak, her ikisi kesiştirilir. Böylece kafanın kaç cm olması gerektiği hesaplanmış olur.

bebeklerde baş çevresi açıklama

Yukarıdaki tablolar erkek bebeklere aittir. Bu noktadan sonraki tablolar ise kız bebekleri için hazırlanmış olup cm cinsindendir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here