Ana sayfa Anne&Çocuk Bebeklerde Diş Gıcırdatma Sorunu! Neden Böyle Yapıyorlar?

Bebeklerde Diş Gıcırdatma Sorunu! Neden Böyle Yapıyorlar?

120
1
bebeklerde diş gıcırdatma

Bebeklerin ilk defa dişleri çıktığında anne ve babalar çok büyük bir mutluluk duyarlar fakat bir süre sonra bebeklerde diş gıcırdatma sorunuyla tanışabilirler. Bebeklerin dişlerini gıcırdatması, ebeveynlerini çok fazla rahatsız eder. Bu sorunun mutlaka çözülmesi gerekmektedir. Aksi durumda kalıcı hasar dahi bırakabilir.

Bebeklerde Diş Gıcırdatma Sorunu (Bruksizm) Hakkında Genel Bilgiler

Bebeklerde görülen diş gıcırdatmasının farklı nedenleri olabilir. Fakat bu nedenlerden önce söz konusu sorunun olası sonuçlarının bilinmesi çok daha doğru olacaktır. Çünkü bazı anne ve babalar bu sorunu çok fazla önemsememektedir.

Bebeklerde diş gıcırdatma sorununun yaşanması her ne kadar basit bir durum gibi görülse de ciddi bir soruna dönüşebilir. Bebeklerin gelişim döneminde olduğu unutulmamalı ve buna göre hareket edilmelidir. Zamanında çözülmeyen gıcırdatma sorunu çene kayması, dişlerde çarpıklık ve benzer olumsuzluklara neden olabilir.

Buradan ek gıdaya geçiş makalemizi okuyabilir ve böylece bebeğinizin bu dönemi rahat bir şekilde atlatmasını sağlayabilirsiniz.

bebeklerde diş gıcırdatma

Bebeklerde Diş Gıcırdatma Nedenleri

Diş gıcırdatmanın farklı nedenleri olabilir. Bu nedenleri yorumlarken bebeğin içinde bulunduğu gelişim döneminin dikkate alınması ve sorunun buna göre yorumlanması gerekiyor. Bebeklerde diş gıcırdatma nedenleri şunlardır:

  • Bebekler baskı altında olduklarında strese girerler ve bunu da dişlerini gıcırdatarak gösterirler. Diş gıcırdatması nedenleri incelendiğinde stres durumunun ciddi şekilde yer tuttuğu görülecektir.
  • Bebeklerin sindirim sistemindeki parazitler, kabızlık, ishal ve sindirilmemiş yemeklerin diş gıcırdatmayı tetiklediği bilinmektedir.
  • Bebeklerde sık görülen rahatsızlıklardan birisi olan reflü, diş gıcırdatmaya neden olmaktadır. Bu sorun, midedeki yiyeceklerin tekrar ağza gelmesine neden olmakta ve bebeklerde refleks olarak çiğneme hareketi yapmaktadır. (Birçok anne ve baba, bebeklerinin reflü olduğunun farkında değil.)
  • Geniz bölgesinde sinüzite bağlı görülen akıntı da bebeklerde diş gıcırdatma sorununa neden olabilmektedir.
  • Dişlerden bazılarının yamuk çıkması, gıcırdatma nedenleri arasındadır.
  • Diş çıkarma dönemindeki stresten dolayı bebekler dişlerini gıcırdatabilir.

Yukarıda bebeklerde görülen diş gıcırdatmasının nedenleri yer almaktadır. Bu sorun bebeklerin bir kısmında görülmektedir. Bazı bebekler, dişleri yeni çıktıktan bunları birbirine sürter. Çıkan bu ses hem bebeklerin ilgisini çekmekte hem de etraftaki ilgiyi bebeklere çekmektedir. Bu da gıcırdatma hareketinin tekrarlanmasına neden olmaktadır.

Diş çıkarma döneminde yaşanan gıcırdatma sorunu için ebeveynlerin bir süre beklemesi ve bunu görmezden gelmesi gerekiyor. Eğer görmezden gelme sonrasında sorun azalmaya başlamışsa doktora gitmeye gerek yoktur. Fakat sorun hala devam ediyorsa mutlaka uzman bir hekime başvurulmalıdır.

bebeklerde diş gıcırdatma

Bebeklerde Diş Gıcırdatma İçin Hangi Doktora Gidilmelidir?

Ebeveynler bebeklerde diş gıcırdatma için öncelikle diş hekimine gitmeli ve dişlerin genel kontrolü yapılmalıdır. Eğer buradaki tetkiklerde her şey normal çıkarsa bu defa çocuk doktoruna gidilmelidir.

Buradan da ateşli çocuğa ne yapılır makalemizi okuyabilirsiniz. Böylece ateşlenen bebeğinize yapmanız gerekenler hakkında bilgi sahibi olursunuz.

Bebeklerde Diş Gıcırdatma Nasıl Geçer?

Bebeklerde görülen diş gıcırdatmasının öncelikle sebebinin tespit edilmesi gerekir. Bunun için diş hekimine gidilir ve dişlerin genel bir kontrolü yapılır. Dişlerde aşınma ya da çenenin tam olarak açılıp kapanmasında sorunlar var ise bunlar tedavi edilir. Bebekler diş gıcırdatma tedavisi yapılırken gerek görülmesi durumunda basit aparatlar dahi kullanılabilir.

Diş hekimleri tarafından uygulanan tedaviler sonrasında da gıcırdatma devam ediyorsa bu defa durumun fiziksel değil psikolojik olduğu anlaşılır. Buradaki ana etkenin ise stres olduğu düşünülür ve buna göre hareket edilir.

Bebeklerde diş gıcırdatma tedavisinin psikolojik olan kısmı ebeveynler tarafından tedavi edilmelidir. Farklı şekilde bebeklerin rahatlaması sağlanmalı ve evde stres oluşturacak hareketlerden kaçınılmalıdır. Bu tür önlemler sonrasında sorunun ortadan kalktığı görülecektir.

Eğer bebekler ilgi çekmek için dişlerini gıcırdatıyorsa kesinlikle görmezden gelinmesi gerekiyor. “Yapma” ya da buna benzer tepkiler verilmemelidir. Görmezden gelme sonrası gıcırdatma hareketi biraz daha yoğunlaşabilir fakat ebeveynler görmezden gelmeye devam etmelidir. Sürecin sonunda gıcırdatma aniden kesilecektir.

Yazımız burada sona ermiştir. Bu konuya dair merak ettiklerinizi çekinmeden yorum olarak sorabilir ve uzmanlarımızın cevap vermesini isteyebilirsiniz. Ayrıca bu konudaki farklı deneyimlerinizi de bizimle paylaşabilir ve diğer ziyaretçilerimizin faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

1 YORUM

  1. Çok güzel bir yazı. Benim kızında diş gıcırdatmaya başladı. Yazı çok faydalı oldu. Teşekkürler

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here