Ana sayfa Anne&Çocuk Bebeklerde Göbek Bağı Ne Zaman Düşer? Kesin Cevap

Bebeklerde Göbek Bağı Ne Zaman Düşer? Kesin Cevap

102
0
Bebeklerde Göbek Bağı Ne Zaman Düşer

Hamilelik süresi boyunca bebeğin gelişiminde büyük bir role sahip olan göbek bağının fonksiyonu doğum ile biter. Doğum esnasında göbeğin 4-7 cm üzerinden klempe edilerek göbek bağı kesilir. Bebeklerde göbek bağı ne zaman düşer sorusu da kesilmeyen bölüm için sorulur.

Bebeklerde Göbek Bağı Ne İşe Yarar?

Bebeğin ana rahmine düşmesiyle birlikte gelişim süreci başlar. Bu süreçte bebek, ihtiyacı olan bütün maddeleri göbek bağı aracılığıyla annede alır. Göbek bağının uzunluğu, bebeğin gelişimine bağlı olarak ortalama 50 cm kadardır.

Annenin kanındaki oksijen, bu bağ ile çocuğa aktarılır. Bunun dışında annenin bütün depolara, bebek için vücut tarafından seferber edilir. Anne, hamilelikte mide bulantısı sebebiyle yeterince gıda alamasa dahi, depolar üzerinden bebeğin ihtiyacını karşılamaya bu bağ ile devam edecektir.

Bebeklerde Göbek Bağı Ne Zaman Düşer?

Bebeklerde Göbek Bağı Ne Zaman Düşer
Bebeklerde Göbek Bağı Ne Zaman Düşer?

Doğumla birlikte işlevi kalmayan göbek bağının, doğum sonrasında aileler için bazen olumsuzluk oluşturduğu söylenebilir. Özellikle rahat hareket edilmesini engellediğinden dolayı insanlar bebekler göbek bağı ne zaman düşer sorusuna yanıt arar.

Bebeklerde göbek bağı 3 gün ile 3 hafta (21 gün) arasında düşer. Bundan dolayı da bebekler arasında farklılık olacağının bilinmesi ve düşmedi diye panik yapılmaması gerekir.

Göbek düşmesi belirtileri, göbek bağının kurumasıdır. Kurumayla birlikte bağ ile bebek arasındaki bağlantı yavaş yavaş kopar ve sonunda göbek bağı düşer. Bu sürecin doğal bir şekilde gerçekleşmesi çok önemlidir. Bundan dolayı çekmeyle ya da farklı şekillerde göbek bağı ile uğraşılmaması gerekir. Zamanı geldiğinde göbek bağı, kendiliğinden düşecektir.

Göbek Bağı Bakımı

Göbek bağı düşene kadar, buranın dış etkenlerden korunması gerekir. Çünkü son derece hassas olan bir yapıdır ve enfeksiyon kapma riski vardır. Doktor tavsiyesine bağlı olarak antiseptik losyon ile bakım yapılabilir. Fakat doktorların bir kısmı ise bu tür bakıma gerek duymamaktadır. Bebeklerde göbek bağı ne zaman düşer sorusunun sorulma nedenlerinden birisi de banyodur. Bazı insanlar, göbek bağı düşmeden bebeğin banyo yaptırılamayacağını iddia etmektedir. Böyle bir durum söz konusu değildir. Göbek bağı düşmese dahi bebekler banyo yapabilir. Fakat bu bölgeye dikkat edilmesi gerekir.

Bebeklerde Göbek Bağı Kanaması

Bazı bebeklerde göbek bağı düştükten sonra kanama görülebilir. Eğer bu kanama birkaç damla ve kendini tekrar etmiyorsa önemli değildir. Fakat az da olsa tekrar eden bir kanama ise doktora gidilmelidir. Doktor tarafından verilecek olan K vitamini iğnesinin ilk dozunda bu sorun çözülecektir. Eğer çözülmezse ikinci doz yapılır. Bunlardan sonuç alınmayan vaka sayısı çok azdır. Eğer sorun devam ederse farklı bir teknikle kanamanın olduğu nokta kapatılır ve sorun çözülür. Bebeklerde göbek bağı ne zaman düşer konusunda bu kanama da geniş bir yer tutmaktadır.

Bebeklerde göbek bağı kanaması için farklı çözüm önerileri sunan kişiler bulunuyor. Kına yakma, yağ dökme vs. gibi yöntemlerin tamamı enfeksiyon riskinin artmasına neden olur. Bundan dolayı da bu tür yöntemlerden uzak durulması gerekir. Kesinlikle doktorunuzdan habersiz herhangi bir uygulama yapmayınız.

Yazımız burada sona ermiştir. Bu konuya dair merak ettiklerinizi çekinmeden yorum olarak sorabilir ve uzmanlarımızın cevap vermesini isteyebilirsiniz. Ayrıca bu konudaki farklı deneyimlerinizi de bizimle paylaşabilir ve diğer ziyaretçilerimizin faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here