Ana sayfa Anne&Çocuk Bıngıldağın Erken Kapanması Nedir? Tedavisi ve Ameliyatı

Bıngıldağın Erken Kapanması Nedir? Tedavisi ve Ameliyatı

170
0

Bazı uzmanlar kafa ön bıngıldağın 12. aya kadar açık kalması gerektiğini söylemektedir. Bu kural genel manada geçerli olsa da yukarıda belirtildiği gibi farklı zamanlarda kafa kemikleri birleşen çocuklar da vardır.

Bıngıldağın Erken Kapanması ve D Vitamini

Bıngıldağın erken kapanmasının farklı nedenleri olabilir. Fakat bunlar içerisinde d vitaminin özel bir yeri vardır. Doğumdan sonra sağlık ocağına kontrol için gittiğinizde, gerekli görülmesi durumunda bebeğinize d vitamini takviyesi verilmektedir. Ancak bazı sağlık ocakları, gerekli kontrolleri yapmadan bu takviyeyi vermekte ya da anneler aşırı dozda d vitaminin bebeklerine vermektedir. Aşırı d vitamini alınması, kemiklerin erken birleşmesinin en önemli nedenidir.

Bıngıldağın erken kapanması, şu nedenlerden dolayı olabilir:

  • İskelet gelişimini olumsuz etkileyen sendromlar
  • Hidrosefali (Beyinde su toplamasına bağlı kafanın aşırı büyümesi)
  • Tiroit bezinin yetersiz çalışması (Hipotiroidi)
  • Raşitizm
  • Paratiroid bezinin aşırı çalışması
  • Apert, Carpenter, Chotzen ve Crouzon gibi genetik yapıdan kaynaklanan rahatsızlıklar

Bıngıldağın Erken Kapanması Nelere Yol Açar?

Bebeklerde bıngıldağın erken kapanması, farklı sorunlara neden olabilir. Fakat bütün vakaların farklı hastalıklara ya da sorunlara neden olacağı düşünülmemelidir. Burada önemli olan baş çevresi gelişimidir. Kemikler erken birleşse dahi, bebeklerde baş çevresi normal bir şekilde artıyorsa, herhangi bir sorun yok demektir. Bunun için de annelerin bebeklerinin baş çevrelerini sürekli kontrol etmesi gerekiyor. Persentil tablosunda bu kontrol yapılabilir. Bebeklerde baş çevresi ölçümü hakkında detaylı bilgileri buradan alabilirsiniz.

Kafa kemiklerinin doğumda ayrı olmasının en önemli faydalarından birisi beyin gelişimidir. Dolayısıyla kafatası kemiklerini erken birleşmesi, öncelikle beyin gelişimini etkileyecektir. Bunun dışında da kafada bazı şekil bozukluklarına (Kraniosinostoz) neden olacaktır.

Kafatası kemiklerinin normalde önce birleşmesi sonucunda en sık rastlanan durumlardan birisi mikrosefali olarak bilinen kafanın ve beynin küçük kalması durumudur. Böyle bir hastalıkla karşılaşmamak için ailelerin normalden erken kapanan bıngıldaklar için çocuk nörolojisi uzmanına görünmesi gerekiyor.

Kafada meydana gelen şekil bozuklukları için de yine uzmanlara görünme önemlidir. Böylece üçgen kafa ya da kule kafa olarak adlandırılan şekil bozuklukları kalıcı olmadan tedavi edilebilir.

Bıngıldak Erken Kapanması Tedavisi ve Ameliyatı

Bıngıldağın erken kapanması durumu anne karnında fark edilirse, burada tedavi şansı yoktur. Ancak doğumdan sonra tedavi süreci başlayabilir. Burada da sorunun nedenine bağlı olarak farklı tedaviler uygulanmaktadır. Eğer şekil bozukluğu, kemikler kaynamadan görülüyorsa, bunun tedavisi bebeklere özel olarak üretilen kasklarla mümkündür.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here