Ana sayfa Yaşam Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir? Doğal Çözüm Yolları

Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir? Doğal Çözüm Yolları

125
0
buz dolabı kokusu nasıl giderilir

Evimizin en önemli eşyalarından birisi olan buzdolabı bazen farklı nedenlerden dolayı etrafına rahatsız edici bir koku yayabiliyor. Buzdolabı kokusu nasıl giderilir sorusuna vereceğimiz cevaplar, bu dönemlerdeki en büyük kurtarıcımız oluyor. Böyle durumlarda, buzdolabı kokusu giderme işleminin nasıl yapıldığını bilmemiz gerekiyor.

Buzdolabı Neden Kokar?

Buzdolaplarının kokmasının farklı sebepleri vardır. Yeni alınan, uzun süre kullanılmayan, içerisindeki yemeklerin kokusu sinen buzdolapları kokar. Bunların dışında ise dolabın kendisinden kaynaklı arızalar kokuya neden olmaktadır. Buzdolabı neden kokar sorusunun cevabının tam olarak tespit edilmesi, bizim kokuyu nasıl gidereceğimizi gösterecektir.

Buzdolaplarındaki kokuları tespit edebilmemiz için dikkat etmemiz gereken bazı hususlar vardır. Öncelikle kokuya bağlı olarak tahminler yapmalıyız. Buradan bir çözüm alamazsak dolabın içerisindeki koku yapacak bütün yiyecekleri koklayıp kokuya neden olanı bulmaya çalışmalıyız. Bu denemeler başarısız olursa dolabın teknik bir arızası vardır. Sorun tespit edildikten sonra ise buzdolabı koku giderme işlemlerine başlayabiliriz.

Buradan ütü kireci nasıl temizlenir makalemizi okuyabilirsiniz.

Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir? Basit Çözümler

Buzdolapları hangi neden dolayı kokarsa koksun, bir süre sonra koku dolaba tamamen sinecektir. Sinen kokuyu çıkarmak ise tahmin edilenden çok zordur. Buzdolabı kokusu nasıl giderilir sorunu için sizlere doğal ve pratik çözüm yolları göstereceğiz. Bu cevaplardan bazıları sizi şaşırtacak. Herkes buzdolabı kokusu giderici tarzında cevaplar beklerken biz size belki de mangal kömürü önereceğiz.

Kabartma Tozu

buzdolabı kokusu nasıl giderilir

Hamur işlerinde kullandığımız kabartma tozu, buzdolabı kokusu giderme konusunda adeta bir uzmandır. Çoğu kişi bu bilgiyi bilmez. Geniş bir tabağa kabartma tozu dökün ve bunu dolabın uygun bir noktasına yerleştirin. Zamanla kokunun azaldığını göreceksiniz.

Türk Kahvesi

buzdolabı kokusu nasıl giderilir

Evlerde misafirleriniz için sakladığınız Türk Kahvesi, buzdolabı kokusu giderici özelliğe sahiptir. Dolabınızın her katına içerisinde Türk Kahvesi olan küçük kaselerden koyun. Buzdolabı kokusu nasıl giderilir şeklinde soru sorup başka problem yaşayan olursa aldığınız sonuç karşısında bu yöntemi önerebilirsiniz.

Gazete

buzdolabı kokusu nasıl giderilir

Buzdolabı koku giderme noktasında kullanacağınız en farklı yöntemlerden birisidir gazete. Dolabın raflarına yerleştireceğiniz gazete sayfalarının zamanla kokuyu çektiğini göreceksiniz.

Elma Sirkesi

buzdolabı kokusu nasıl giderilir

Dolabınızdaki kokudan bir türlü kurtulamıyorsanız bir de elma sirkesini deneyin. Bir bardak içerisine konulacak elma sirkesi, etkili bir buzdolabı kokusu giderme uzmanıdır.

Süt

buzdolabı kokusu

Buzdolabı koku giderici olarak kullanılan maddelerden birisi de süttür. Size ilginç gelebilir fakat süt, buzdolabındaki kokuyu çekecektir.

Çay

Kahvaltıda içtiğiniz çayın demini sakın dökmeyin. Buzdolabı kokusu nasıl giderilir diye merak eden olursa bunu önereceksiniz. Demlenmiş olan çay, uygun bir tabağa aktarılarak dolap içine yerleştirildiğinde bütün kokuyu çekecektir.

Vanilya

Buzdolabı kokusu giderme işlemindeki en etkili çözümlerden birisi vanilyadır. Vanilya yağını bir pamuğun üzerine damlatın ve bunu da su dolu bardağın içine bırakın. Bu bardağı dolaba koyarak ortaya çıkacak sonucu izleyin.

Karbonat

Buzdolabı temizliğinin aranan malzemesi olan karbonatla buzdolabı kokusu ile de mücadele edebilirsiniz. Ufak bir kabın içine koyacağınız karbonat, kokuyu büyük oranda alacaktır.

Buradan Trabzon hurmasının faydaları makalemizi okuyabilirsiniz.

Mangal Kömürü

Buzdolabı kokusu nasıl giderilir diye soran birisine verilecek son cevaplardan birisi herhalde mangal kömürüdür. Fakat işin aslı öyle değil. En sinmiş kokuları dahi çıkaran mangal kömürü, tam bir buzdolabı kokusu giderici şampiyonudur. Uygun bir tabağın içerisine konulan mangal kömürü, kısa sürede sonuç vermeye başlayacaktır.

Yukarıda size doğal ve pratik olan buzdolabı kokusu giderme yöntemlerini anlattık. Bunun haricinde farklı tabletler ve sıvılar ile de koku gidermek mümkündür fakat onların genel olarak kimyasal bir yapıya sahip olduğunu asla unutmayın. Aşağıda yer alan buzdolabı kokusu giderme ile ilgili videolardan da yararlanabilirsiniz.

Yazımız burada sona ermiştir. Bu konuya dair merak ettiklerinizi çekinmeden yorum olarak sorabilir ve uzmanlarımızın cevap vermesini isteyebilirsiniz. Ayrıca bu konudaki farklı deneyimlerinizi de bizimle paylaşabilir ve diğer ziyaretçilerimizin faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here