Ana sayfa Anne&Çocuk Calpol Şurup Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Calpol Şurup Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

600
0
Calpol şurup ne işe yarar
Calpol şurup ne işe yarar?

Bebeğiniz ya da çocuğunuz var ise Calpol Süspansiyon ile çoktan tanışmışsınızdır. Tanışmayan anneler ise Calpol şurup ne işe yarar sorusunun yanıtını aramaya başlamıştır. Yazımızın içerisinde bu şurup ile ilgili merak ettiğiniz bütün sorulara cevap bulabilirsiniz.

Calpol Şurup Ne İşe Yarar?

Calpol, ateş düşürücü ve ağrı kesici özelliği olan bir şuruptur. Etken maddesi parasetamol olup oranı 120 mg/ 5 ml şeklindedir. Yani 5 ml şurup içerisinde 120 mg parasetamol bulunmaktadır. Bunlar her ne kadar teknik bilgi olsa da annelerin bu bilgileri öğrenmesi çok önemlidir. Özellikle yazımızın devamında bunun önemini daha iyi anlayacaksınız.

Bu şurup ateş düşürücü ve ağrı kesici özelliğe sahip olmasına rağmen öksürük tedavisinde etkili değildir. Ayrıca antibiyotik özellik de göstermez. Bundan dolayı bebeklerinize ve çocuklarınıza sadece belirtilen amaçlar için vermelisiniz.

Calpol Kullanım Dozu (Prospektüs)

Annelerin merak ettiği konulardan birisi de şurubun ne kadar kullanılacağıdır. 1 aylık bebeğe Calpol verilir mi? 6 aylık bebeğe ne kadar şurup verilir? Calpol şurup ne işe yarar? Bu ve benzer sorular, çok sık sorulmaktadır.

Calpol prospektüs içerisinde yer alan bilgiler incelendiğinde kullanım dozuna ait detayların yer aldığı görülecektir. Buradaki bilgiler şu şekildedir:

 • 3 Aydan küçük bebeklere yarım ölçek (2,5 ml)
 • 3 ay – 1 yal arasındakilere yarım ya da tam ölçek (2,5 ml – 5 ml)
 • 1 ila 6 yaş arasındakilere ise 1 ya da 2 ölçek (5 ml – 10 ml)

Burada miktar, bebeğinizin kilosuna göre de değişmektedir. Şurup içerisinde yer alan bilgilere göre bebekler doğduktan hemen sonra bu şurubu kullanabilir. Yenidoğan bebeğe calpol verilir mi sorusunun yanıtı, prospektüs içindeki bilgilere göre evettir. Fakat siz yine de doktor tavsiyesi olmadan bu ilacı bebeğinize vermeyin.

Calpol Nasıl Kullanılır?

Calpol şurup ne işe yarar sorusunun cevabı yukarıda verilmiştir. Bu aşamadan sonra annelerin merak ettikleri konuların başında şurubun nasıl kullanıldığıdır. Şurubun nasıl kullanılacağı sorusunun cevabını mutlaka doktorunuzdan almalısınız. Çünkü bebeklerin yapıları çok farklıdır ve buna bağlı olarak her bebekte kullanım biraz daha farklı olacaktır.

Genel olarak kullanımı 6-8 saatte bir doz şeklindedir. Dozların ne kadar olacağı yukarıda yer almaktadır. Daha kısa aralıklarla verilmesi bebeğinizin sağlığını olumsuz etkileyebilir.

Aşıdan Önce Calpol Verilir Mi? Ateş Çıkmadan Calpol Verilir Mi?

Öncelikle bu şurup ile anneler, ilk olarak 2 aylık aşıesnasında tanışmaktadır. Sağlık Ocağı’nda yapılan aşı sonrasında hemşireler, aşıdan kaynaklı ateş olabileceğini ve ateşin yükselmesi halinde Calpol Süspansiyon kullanılmasını öneriyorlar. Hatta bazı yerlerde aşıdan önce dahi önerilmektedir.

Aşıdan önce yani henüz bebeğinizin ateşi yükselmeden önce bu ilacın verilmesi kesinlikle doğru değildir. Bu konuyu mutlaka doktorunuza sorun. Çünkü Calpol, ateş düşürücü bir etki yapar. Bu etkiyi de bebeğinizin genel durumuna bağlı olarak 30 dakika ile 4 saat arasında gösterir. Bu süreden sonra ise etkisini kaybeder. Yapılacak aşı ise bebeğinizde ateş yapmaya 2-3 saat sonra başlayacaktır. Dolayısıyla önce verilen aşının bir yararı olmadığı gibi bebeğinize zararı vardır.

Calpol ile Diğer Ateş Düşürücüler Nasıl Kullanılmalıdır?

Calpol ne işe yarar sorusunun ilk yanıtı ateş düşürmesidir. Fakat yukarıda da belirtildiği gibi şurubun etkisi 3-4 saattir ve daha sonra etkisini kaybeder. Bunun için söz konusu şurup ile Dolven, Paranox fitil, Pedifen, Apireks, İbufen ve Peditus gibi ilaçlar dönüşümlü verilmelidir.

İlaçların dönüşümünün nasıl olacağı ise içerisindeki etken madde ile ilişkilidir. Calpol, Paranox fitil ve Peditus içerisindeki etken madde parasetemol olup bundan dolayı bunlar arka arkaya verilmez. Yani bebeğinize Calpol verdikten 3-4 sonra Paranox fitil veremezsiniz.

Dolven, Apireks, Pedifen ve İbufen gibi şurupların içindeki etken madde ise ibuprofen olup bunlar ile Calpol dönüşümlü verilebilir. Doktorlar genellikle Calpol ile Dolven şuruplarının 3-4 saat aralıklarla dönüşümlü olarak verilmesini önermektedir. Bu konudaki net bilgileri yine doktorunuzdan almanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü şurupların kullanım dozları ve yaşları farklılık gösterebilmektedir.

Ateşli çocuğa ne yapılır sorusunun yanıtı için bu makalemizi okuyabilirsiniz.

Calpol Yan Etkileri

Calpol’ün yan etkileri şunlardır:

 • Ateş sonrası ciltte kızarıklık, döküntü
 • Kaşıntı
 • Bulantı
 • Kusma
 • İshal
 • Yüzde ve dilde şişlik
 • Karaciğer tahribi
 • Karın ağrısı

Bunlardan çok şiddetli olanlar görüldüğünde acil olarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz. Bebeklerde ateşten sonra kızarıklık, sık görülen bir yan etkidir. Birkaç gün içinde kendiliğinden geçmektedir. Bazen bu kızarıklıklar şuruptan bazen ise yüksek ateşten kaynaklanabiliyor.

Calpol Nerede Saklanır?

Oda sıcaklığında, ışık görmeyen bir yerde saklamanız yeterlidir.

Calpol Şurup Zararlı Mı? Yasaklandı Mı?

Bu şurubun ülkemizdeki satışı Sağlık Bakanlığı onaylı olarak devam etmektedir. Bir dönem Avrupa’da yer alan bazı ülkelerde şurup yasaklanmış ve buna da gerekçe olarak içerisindeki bir madde gösterilmiştir. Bunun üzerinde ülkemizdeki ilgili merciler, Türkiye’de bulunan şuruplarda söz konusu maddenin bulunmadığını belirtmişlerdir.

Calpol şurubun kullanılmaması gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Bundan dolayı kullanmadan önce bebeğinizin bir rahatsızlığı ya da kullandığı farklı bir ilaç var ise bunun mutlaka doktora söylenmesi gerekir.

Calpol şurup ne işe yarar konusu genel itibariyle bu şekildedir. Aklınıza takılan soruları yorum olarak sorabilirsiniz. Uzmanlarımız kısa sürede sorularınızı yanıtlayacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here