Ana sayfa Anne&Çocuk Ek Gıdaya Geçiş Serüveni ve Bu Serüvende Yaşanacaklar

Ek Gıdaya Geçiş Serüveni ve Bu Serüvende Yaşanacaklar

73
0
ek gıdaya geçiş süreci
<!--nextpage-->

Hamilelik süreci ile başlayan serüvenin en önemli aşamalarından olan ek gıdaya geçiş, sizi bazen zorlayacak olsa da en tatlı zamanlarınız olduğu gerçeğini değiştirmez. Bu dönemde bebeğinizin yeni yiyecekler tatmasına ve bu yiyeceklere olan tepkisine tanıklık edeceksiniz. Bu tanıklık paha biçilmez zaman dilimleridir.

 

Ek Gıdaya Geçiş Sürecinde Bilinmesi Gerekenler

Bebeğinizin ek gıdaya geçiş sürecini daha sorunsuz bir şekilde atlatmak istiyorsanız bilmeniz gereken bazı hususlar vardır. Özellikle ilk defa anne olmuş ve bu konuda daha önce bir tecrübeniz yok ise aklınızda pek çok soru işareti olabilir. Bu soruların tamamına bu rehberde cevap bulabileceksiniz.

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Ne Zaman Olmalı?

Annelerin ek gıdayla ilgili aklında çok sayıda soru vardır fakat hiç şüphesiz bunların ilki bebeklerde ek gıdaya geçiş ne zaman olmalı sorusudur. Çünkü bu sorunun cevabına göre planlamalar yapılacaktır. Ek gıdaya ne zaman başlanmalı sorusuna verilen farklı iki cevap vardır. Bunlardan ilki bu alanın uzmanı olan doktorlardır ve bebeklere 6. aydan itibaren ek gıda verileceğini söylemektedirler.

Bebeğinizin beslenmesine ve gelişimine ilk 6 ay sadece anne sütü yetmektedir. Hatta su dahi vermenize gerek yoktur. Fakat 6.aydan sonra bebeğinizin gelişiminde bir takım farklı gelişmeler başlamakta ve buna bağlı vücutlarının ihtiyaçları artmaktadır. Bu da anne sütünün artık yetmeyeceği anlamına gelmektedir. Bebeğinize bu dönemden itibaren anne sütünde olmayan vitamin, lif ve diğer besin maddelerini dışarında ek gıda ile vermeniz gerekmektedir.

Ek gıdaya başlama zamanı ile ilgili belirtilen görüşlerden bir tanesi de bebeğin gelişimi ve anne sütüne bağlı olarak 4.aydan sonra ek gıdaya geçiş yapılmasını savunanlardır. Bunların büyük bir kısmı ise tecrübeli annelerdir. Doktorlar ise eğer anne sütü yetmiyor, dışarıdan mama almasına rağmen kilo alımı düşük ise gerekli kontrollerden sonra bu aydan itibaren ek gıda verilebilir şeklinde görüş bildiriyorlar.

ek gıdaya geçiş - meta açıklaması

Ek Gıdaya Geçiş Belirtileri

Ek gıdaya ne zaman başlanmalı sorusunun cevabıyla ilgili bir takım belirtiler vardır. Eğer bebeğinizde bu belirtiler net bir şekilde gözleniyorsa doktor tavsiyesine bağlı olarak ek gıdaya geçiş yapılabilir. Bu belirtiler şu şekildedir:

 • Destekle oturmaya başlama,
 • Elleriyle nesneleri kavrama ve ağzına götürme,
 • Dil çıkarma refleksinin zayıflaması,
 • Isırma refleksinin arttığının hissedilmesi.

Yukarıdaki belirtiler bebeğinizde görülüyor ise doktorunuz ile görüştükten sonra ek gıda konusunda karar almanız gerekiyor. Çünkü ek gıdaya tam zamanında başlanmalıdır. Erken başlamanın da geç başlamanın da kendi içinde zararları vardır.

Ek Gıdaya Erken Başlamanın Zararları

Bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü almalarının temel sebebi, sindirim sistemlerinin dışarıdan gelecek olan gıdalar için uygun olmamasıdır. Bundan dolayı ek gıdaya erken başlama, sindirim sistemi sorunlarına neden olacaktır. Bununla birlikte vücuttaki katı miktarının artması, suyun azalmasına neden olacak ve bu da böbreklerde baskı oluşturacaktır. Ayrıca bebeğiniz ek gıdaya hazır olmadığı için bu denemeler sizi de zorlayacak ve sonuç olarak hem siz hem de bebeğiniz olumsuz etkileneceksiniz.

Ek Gıdaya Geç Başlamanın Zararları

Bebeğiniz hazır olmasına rağmen ek gıdaya geçiş sürecinde gecikirseniz bu defa da bebeğiniz, ihtiyaç duyacağı besinleri alamayacaktır. Başta demir eksikliği olmak üzere bir takım eksiklikler görülebilir ve bu da hem fiziksel hem de zihinsel gelişimin yavaşlamasına neden olabilir.

ek gıdaya geçiş nasıl olmalı

Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalı?

Bebeğiniz artık ek gıdaya hazır ve ona farklı lezzetler vermek için sabırsızlanıyorsunuz. Fakat bundan önce sürecin nasıl olacağını bilmeniz gerekiyor. Bazen temkinli bazen ise sabırlı olmanız gerekecek. Bu süreç bazen sizi yoracak belki de göz yaşı dökeceksiniz. Fakat bebeğinizin yemek yediğini gördüğünüzde dünyanın en mutlu annesi siz olacaksınız.

Bebeğinizi ek gıdalarla tanıştırma sürecinde şu hususlara dikkat etmeniz gerekiyor:

 • Ek gıdalara geçiş kademeli olarak yapılmalıdır. Önce günde bir defa sonra zamanla arttırılması daha rahat bir geçiş yapmanızı sağlayacaktır.
 • Bebeğinizin yemede zorlanmayacağı püre şeklindeki gıdalarla başlamalısınız. Daha sonra ise nispeten biraz daha katı ve pütürlü yiyecekleri bebeğinize verebilirsiniz. Bu şekilde kademeli olarak katı gıdalara geçiş yapmanız ve bebeğinizin çiğneme alışkanlığı kazanmasını sağlamanız da çok önemlidir.
 • Bebeğinizi bu süreçte sakın zorlamayın. Sabırlı olun ve bekleyin. Zamanla ek gıdalara alışacaktır.

Ek gıdaya geçiş nasıl olmalı sorusuna verilecek olan yanıtlar genel olarak bu şekildedir. Bu hususlara dikkat eder ve sabırlı olursanız bu süreci sorunsuz olarak atlatırsınız. Ayrıca her bebek kendi içinde özeldir ve bireysel farklılıklar vardır. Bundan dolayı farklı bebeklerle kesinlikle karşılaştırma yapmayın ve böyle karşılaştırmalar yapanları ciddiye alıp kendinizi üzmeyin.

ek gıdaya geçiş püre

Ek Gıdaya Geçişte İlk Ne Verilmeli?

Bebeklere ek gıdaya geçişte ilk ne verilmeli sorusu da anneler tarafından merak edilen sorulardandır. Ek gıdaya geçiş yapan bebeğiniz için ilk günlerde ideal olan yiyecekler sebze ve meyve püreleridir. Bu süreçte önce sebze pürelerini vermeniz daha uygun olacaktır. Çünkü meyve tadını alan bazı bebekler, sebze pürelerini kabul etmeyebiliyor.

Başlangıç Sebzeleri

Bebek ek gıda denildiği zaman ilk olarak akla gelen sebzelerden bebeklerin kolay yiyebilecekleri şunlardır:

 • Patates: Püre olarak verebileceğiniz gibi çorbalara da ekleyebilirsiniz. Ek gıdanın ilk zamanlarında fazla verilmesi kabızlığa neden olabileceğinden dikkatli olmakta fayda vardır.
 • Bezelye: Püresine bebeğiniz bayılacaktır. Fakat gaz yapma olasılığı olan bir besin olduğu için tel süzgeçten geçirerek püre yapmalısınız.
 • Kabak ve Balkabağı: Alerji riski oldukça düşük olan bu besinler lif bakımından oldukça zengindir.
 • Havuç: Çorbaların içine eklenebileceği gibi püre halinde de bebeğinize verebilirsiniz.

Başlangıç Meyveleri

Bebeğinizin favori yiyeceklerinden birisi olmaya aday olan meyveler, ek gıdaya geçiş sürecinde sizin en önemli yardımcılarınızdan birisi olacaktır. Aşağıda bebeğinize uygun olan bazı meyveler bulunmaktadır.

 • Şeftali: Sulu, olgun ve lezzetli olmasının dışında kabızlık problemine de iyi gelen bu meyveyi bebeğinize mevsiminde vermeye dikkat edin.
 • Muz: Yüksek kalorisi ve kolay bir şekilde hazırlanmasıyla size büyük zaman kazandıracak olan muzun kabızlık yaptığını unutmamalısınız. Özellikle ek gıdaya geçişin ilk zamanlarında muzu az vermeye çalışın.
 • Armut: Bebeğinizi seveceği meyvelerden birisi de armuttur. Lezzetinin dışında sindirim sistemini çalıştırması ve kabızlığa iyi gelmesi diğer avantajlarıdır.
 • Elma: Püresine bebeğinizin bayılacağı elmanın alerji riskinin bulunmaması ve kolay bir şekilde ulaşılabilmesi önemli bir kolaylıktır.

Bebekler Ek Gıdayı Reddederse Yapılması Gerekenler

Bu süreçte annelerden en fazla duyulan sözlerin başında bebeğim ek gıdayı yemiyor ne yapmalıyım şeklindeki sorudur. Bu sorunun cevabına geçmeden önce bunun gayet normal olduğunu bilmeniz gerekiyor. Ek gıdaya geçiş döneminde hemen her anne benzer sorunları dönemsel olarak yaşamaktadır. Bu dönemde dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekildedir:

 • Bebeğe verdiğiniz yemeğin tamamen bitirilmesi için uğraşmayın. Bebeğiniz artık yemek istemiyorsa doymuştur.
 • Kaşıkları olabildiğince küçük tutun ve verdiğiniz yiyeceği tatmasını sağlayın. Daha sonra kademeli olarak arttırabilirsiniz.
 • Ek gıdayı kabul etmeyen bebekler ile asla inatlaşmamalı. Çünkü bebeğiniz henüz o gıdaya hazır olmayabilir.
 • Ek gıda listesi oluşturarak bunları dönüşümlü olarak vermelisiniz. Sevdiği gıdalara asla yüklenmemeli ve diğerlerine de alışmasını sağlamalısınız.
 • Kaşığı reddeden bebekler ya da kaşığa ağzını açmayan bebek, kendisi keşfetmek istiyor olabilir. Bebeğim kaşıkla yemeyi reddediyor diyorsanız bırakın kendisi yesin. Döksün, ortalığı batırsın fakat önüne koyduğunuz yiyeceği kendisi tatsın. Bu bebeğinizin gelişimine de katkı sağlayacaktır.
 • Mama sandalyesi kullanmak, ek gıdaya geçiş sürecinin önemli yardımcılarındandır. Bundan dolayı kullanmanız bu sürece olumlu etki yapacaktır.

Besin Alerjisi Nedir? Kalıcı Mıdır?

Ek gıdaya geçişte, bebeklerin vücutları bazı gıdalara karşı tepki geliştirmektedir. Bağışıklık sistemleri bunları bir çeşit tehdit olarak algılamakta ve bu da alerjiye neden olmaktadır. Bu alerji durumları bütün bebeklerde aynı olmayıp genetik yatkınlık ve bazı hususlara göre değişkenlik gösterebilir. Bireysel farklılıklar burada da devrededir.

Ek gıdaya geçiş sürecinde meydana gelen alerjiler kendisini şu şekillerde göstermektedir:

 • Kusma,
 • İshal,
 • Egzama,
 • Öksürük,
 • Nefes almada zorlanma,
 • Deri döküntüleri.

Bu süreçte en fazla alerji yapan yiyecekler yumurta, balık, inek sütü, çilek, domates, yer fıstığı ve portakaldır. Limon ve mandalina da bazı bebeklerde alerji yapabilir. Bundan dolayı da alerji yapma ihtimali olan yiyeceklerden daha sonraki süreçlerde az az verilerek alerji durumu olup olmadığı kontrol edilmelidir. Alerji meydana gelirse de en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Bebeğinizde ek gıdaya geçiş sürecinde gözlemlenen alerjilerden bazıları kısa sürede geçebilir. Fakat yer fıstığı gibi alerjiler ömür boyu devam edebilir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here