Ana sayfa Hamilelik Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Hamilelik Nasıl Anlaşılır?

Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Hamilelik Nasıl Anlaşılır?

129
1
erken hamilelik belirtileri - meta açıklaması
erken hamilelik belirtileri nelerdir

Erken hamilelik belirtileri istisnasız bütün kadınların merak ettiği konulardandır. Hangi belirtiler hamileliği gösterir? Gebelik testleri uygulanmadan hamilelik anlaşılabilir mi? İlk görülen hamilelik belirtileri hangileridir? Bu soruların cevaplarını ve fazlasını yazımızda bulabilirsiniz.

Erken Hamilelik Belirtileri Hakkında Genel Bilgi

Hamile olduğunuzu düşünüyorsanız vücudunuzu dinleyin. O, size gerekli olan cevabı verecektir. Hamilelikle birlikte vücut yeni dönem için hızlı bir şekilde kendini ayarlamaya başlar. Bunlar ise gebelik belirtisi olarak ortaya çıkar.

Yeni hamilelik belirtileri nelerdir, hamilelik belirtileri kaç günde başlar tarzındaki sorular, anne adayları tarafından çok sık sorulmaktadır. Burada bilinmesi gereken en önemli husus, belirtilerin kişilere göre değişebileceğidir. Bundan dolayı aşağıda bahsedilecek olan belirtilerin tamamı hamile birisinde görülecek diye bir husus yoktur.

Adet Gecikmesi

Hamileliğin ilk belirtisi, adet gecikmesi olarak bilinir. Bu belirti hamilelik yaşayan kadınların büyük bölümünde görülür ve erken hamilelik belirtileri arasında üst sırada yer alır. Fakat her adet gecikmesinin de hamileliğe bağlanmaması gerekir. Bazen kadınların metabolizmalarındaki farklı nedenlerden dolayı da regl olmama durumu meydana gelebilmektedir.

Göğüslerde Büyüme ve Hassasiyet Artması

Hamilelik belirtileri ilk ay yoğun bir şekilde görülür. Bunun nedeni ise vücutta salgılanan hormonlardır. Hormonların etkisi göğüslerde kendisini net bir şekilde hissettirir. Göğüslerde büyüme ya da göğüslerde dolgunluk erken hamilelik belirtileri arasında yer alır. Bununla birlikte göğüs uçlarında renk nispeten biraz daha koyulaşır ve göğüs hassasiyeti artar.

Sık İdrara Çıkma Durumu

Gebelik belirtileri arasında sık idrara çıkma da erken görülen durumlardan bir tanesidir. Normal sıvı tüketimine rağmen idrara çıkma sıklığı artmış ve idrar renginde koyulaşma var ise bu bir belirtidir. Bu belirti bazı kadınlarda birkaç ay sürer ve daha sonra düzelir. Bazılarında ise doğuma kadar devam edebilir.

erken hamilelik belirtileri - meta açıklaması

Halsizlik ve Yorgunluk

Hamilelik süreciyle birlikte vücut bebeğe odaklanır ve buna bağlı olarak normal dönemlere göre kadınlarda daha çabuk yorgunluk gözlenir. Yorgunlukla birlikte halsizlik görülür. Bunlara Progesteron adlı bir hormon neden olurken bu belirtilerle birlikte aşırı uyuma da gözlenebilir.

Baş Dönmesi

Halk arasında erken hamilelik belirtileri denilince akla ilk  gelenlerden bir tanesi baş dönmesidir. Kısa baş dönmeleri genişleyen damarlardan dolayı meydana gelir. Genişleyen damarlar tansiyonu düşürür ve bazen anne adayları bayılabilir. Fakat bu belirti herkeste görülecek diye bir durum yoktur.

Ruh Halindeki Ani Değişimler

Hamilelikle birlikte pek çok hormon kana karışmaya başlar ve bunlar kadınların ruh halini değiştirirler. Hamileliğin ilk aylarında çok hassas olan kadınların sık sık ağladığı dahi görülebilir. Duygusal durum değişikliği bazen aşırı öfkeye de dönüşebiliyor.

Kasık Ağrısı

Hamilelik belirtileri kasık ağrısı ile de başlayabilmektedir. Normal adet döneminde olan ağrının bir derece üstü erken hamilelik belirtileri arasında kabul edilmektedir. Kadınlar bundan dolayı adet olacaklarını dahi düşünebilirler. Ayrıca hamileliğin kesinleşmesinden sonra da bu ağrı devam edebilmektedir.

Diğer Erken Hamilelik Belirtileri

Yukarıda açıklamaları verilen belirtilerin dışında da bazı belirtiler bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir:

  • Akıntı
  • Vücut sıcaklığının yükselmesi
  • Mide bulantısı
  • Koku hassasiyeti
  • Kabızlık
  • Baş ağrısı
  • Aşırı iştah ya da iştahsızlık
  • Aşerme
  • Tiksinti
  • Cinsel istek

Burada bahsedilen durumlar, ilk hamilelik belirtileri arasında yer almayabilir. Kişilerin metabolizmalarına göre bazen 4-6. haftalarda da görülebilmektedir.

Yukarıda verilen belirtilerin kişilere göre değişeceği ve herkeste görülmesi gibi bir zorunluluk olmadığının bilinmesi gerekiyor. Yazıyı okuduktan sonra gerekli olan değerlendirmenin buna göre yapılması çok daha doğru olacaktır.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here