Ana sayfa Hamilelik Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar? Hamile Miyim?

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar? Hamile Miyim?

88
0
hamilelik belirtileri ne zaman başlar

Hamile kalmak isteyenler ya da hamile olduğunu düşünenler tarafından merak edilen hamilelik belirtileri ne zaman başlar sorusunun cevabı kişilere göre değişmektedir. Bundan dolayı net bir zaman dilimi verilmesi doğru olmayacaktır.

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar? Erken Belirtiler

Hamileliğin kesin olarak belirlenmesi için farklı testler bulunmaktadır. Hamilelik testi ne zaman yapılır sorusunun cevabı bilinmeden bu testler de boşa yapılmış olabilecektir. Anne adaylarının heyecanı ve bir an önce sonucu öğrenmek istemesi bu soruları sordurmaktadır.

Gebeliğin erken belirtileri, bazı kadınlarda ilk haftalardan itibaren kendisini göstermesine karşın bazı kadınlarda ise 6-7 hafta sonra görülebilir. Bundan dolayı kadınların erken hamilelik belirtileri konusunu bilmesi ve buna göre yorum yapması daha doğru olacaktır.

hamilelik belirtileri ne zaman başlar

Hamileliğin İlk Belirtileri (Gebeliğin Erken Belirtileri)

Hamilelik belirtileri sayısı oldukça fazladır fakat bunların görülme zamanı farklıdır. Yani gebelik belirtileri dönemi geldiği zaman kendisini gösterir. Bu durum aslında hamilelik belirtileri ne zaman başlar sorusunun da bir anlamda cevabı gibidir. Aşağıda ilk görülen hamilelik belirtileri ve bunlara dair kısa açıklamalar yer almaktadır.

Adet Görmeme (Adet Kesintisi)

Hamilelikte ilk belirti adet görmeme denilse yanlış olmaz. Döllenmeden sonra kadınlarda görülen adet, kesilir. Normalde sperm ile birleşecek olan yumurtalar, bu birleşme olmadığı için vücuttan atılır ve bu da adet (regl) olarak bilinir. Fakat bu birleşme olmuş ise vücuttan bir şey atılmaz ve hamilelik ilk belirtisi görülmüş olur.

Üstüne Görme

Döllenmeden sonra başlayan süreçte rahim iç tabakasına yerleşme dönemi başlar. Bu olay bazı kadınlarda hafif kanamalara neden olabilir. Üstüne görme adı verilen bu belirti implantasyon kanamaları olarak da adlandırılır.

Bu kanamalar adet döneminde olduğu için bazı kadınlar adet kanaması sanarak hamile olduklarını anlamazlar. Fakat bu kanamaların rengi, normal adetlerden farklı olarak ya açık pembe ya da kahverengiye yakındır.

Hamileliğin ilk belirtileri olarak adet görmeme ve üstüne göre söylenebilir. Bunlar gerçekleşmeden diğer belirtiler çok nadiren görünmektedir.

Göğüste Şişkinlik ve Hassasiyet

Hamilelikteki bir diğer erken belirti göğüslerdeki şişkinlik, dolgunluk ve hassasiyet artışıdır. Hamilelik belirtileri ne zaman başlar sorusuna verilecek cevaplar arasında bu belirtiler de vardır. Çünkü göğüslerdeki belirtiler genellikle 2. Haftadan itibaren görülmeye başlar.

Ruhsal ve Duygusal Hassasiyet

Belirti olarak görülebilecek bir başka hassasiyet ise kadınların ruhsal durumlarıdır. Hamilelikle birlikte kadınların vücutlarında normal dönemde olmayan hormonlar salgılanmaya başlar. Bu hormonlar da ruhsal ve duygusal yapıyı çok fazla etkiler. Hatta kadınlardan bazıları, hamile olduklarını dahi bu hallerinden anlamaktadır.

Gebeliğin belirtileri ne zaman başlar ve ilk gebelik belirtileri nelerdir sorularının cevapları bu şekildedir. Buradaki belirtiler ilk görülmesi beklenenlerdir. Dilerseniz erken hamilelik belirtileri yazımızdan daha sonraki dönemlerde görülecek olan belirtiler hakkında bilgi alabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here