Ana sayfa Hamilelik Hamilelikte Gaz Sancısı ve Şişkinlik İçin Doğal Çözümler

Hamilelikte Gaz Sancısı ve Şişkinlik İçin Doğal Çözümler

91
0
hamilelikte gaz sancısı

Hamilelik sürecinde vücudunuzda daha önce şahit olmadığınız büyük değişimler yaşanacaktır. Hamilelikte gaz sancısı da bu değişimlerin bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Bu durum son derece doğal olmasına karşın, gerekli özenin gösterilmesi gerekmektedir. Annelik, belki de ilk olarak bu dönemde başlamakta ve göstereceğiniz özen sayesinde bebeğinizi de gazın olumsuz etkilerinden korumuş olacaksınız.

Gebelikte Gaz Sancısı ve Şişkinlik Normal Mi?

Gebelikle birlikte vücutta yaşanan değişimler, gaz sorununu beraberinde getirmektedir. Normal döneme göre gebelikte gaz sancısı çok daha fazla olabilir. Özellikle karnın büyümesine bağlı olarak kıyafetlerin daha geniş tutulması, gaz sancısından daha az etkilenmenin en basit yollarından birisidir.

Östrojen ve bir takım hormonların devreye girmesiyle gelişen hamilelik sürecinde uterus zamanla büyümekte ve karındaki boşluğu doldurmaya başlamaktadır. Bu da diğer organların baskı altı alınmasına neden olmakta ve tüm bunların sonucunda sindirim yavaşlamaktadır. Hamilelikte gaz sorunu bu şekilde ortaya çıkmaktadır.

Hamilelikte Gaz Sancısı Nedenleri

Gebelik sırasında meydana gelen gaz sorununun temelinde vücutta yaşanan hormonal ve fizyolojik değişimler yatar. Gebelikle birlikte kandaki progesteron hormonunun seviyesi artmaya başlar ve bu hormon kasların gevşemesine neden olur. Bu gevşeme olayı sindirim sisteminde de meydana gelmektedir. Gebelikte gaz sorunu, mide ekşimesi ve kabızlık gibi problemlerin temelinde bunlar vardır.

Gebelikte Gaza Neden Olan Gıdalar Nelerdir?

hamilelikte gaz sancısı

İnsan vücudundaki gaz iki farklı şekilde meydana gelir. Bunlardan ilki yemek yerken ağızla alınan gazdır ki bu geğirme ile tekrar dışarı atılır. Diğeri ise yiyeceklerin sindirimi ile oluşan gazdır. Dolayısıyla da hamilelikte gaz sancısı, birazda tüketilen gıdalarla ilgilidir. Hamilelikte gaza neden olan gıdalar şu şekildedir:

 • Fasulye ve diğer baklagiller
 • Elma
 • Kuşkonmaz
 • Şeftali
 • Armut
 • Kuru erik
 • Brokoli
 • Brüksel lahanası
 • Lahana
 • Karnabahar
 • Süt veya peynir
 • Soğanlar

Bunların haricinde kepekli tahıllar, kızartılmış yüksek yağlı yiyecekler de gaza neden olmaktadır. Bunlardan kaçınılması, hamilelikte gaz sancısı probleminin çözümünde az da olsa etkili olacaktır.

Gebelikte gaz sorunu yaşamaya kabızlık, midenin bazı gıdalara karşı hassas olması ve sindirim sistemindeki bakteriyel dengesizlik neden olabilmektedir.

Buradan bebeklerde diş gıcırdatma makalesini okuyabilirsiniz.

Gebelikte Yaşanan Gaz Sorununun Belirtileri

Gebelikte gaz sorunu, kendini açık bir şekilde belli eder. Gaz çıkarma ve şişkinlik bunların en önemlileridir. Diğer belirtiler şu şekildedir:

 • Bilerek ya da istem dışı gaz çıkarmak
 • Geğirme
 • Karın şişkinliği
 • Karında oluşan düğüm hissi

Hamilelikte Gaz Sancısı Nasıl Geçer? Doğal Çözümler

Gebelik sürecinde bebeğiniz büyür ve bu da uterusun biraz daha genişlemesine neden olur. Süreç devam ettikçe kadınlara yakışan en sevimli hal olan hamilelik, sizi zorlamaya başlar. Hamilelikte gaz problemleri çözümü için uygulanacak bir takım doğal yöntemler vardır. Bu yöntemler, size ve bebeğinize zarar vermez. Evde uygulanabilecek doğal yöntemler şunlardır:

Bol Su İçin

Hamilelikte, normal döneme göre daha fazla su içmeniz gerekir. En az 8-10 bardak su içilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir. Hamilelikte gaz sancısı problemi böylece önemli ölçüde azalacaktır.

Eğer irritabl bağırsak sendromu (IBS) hastalığına sahipseniz, mutlaka bir kadın doğum uzmanına gidip bu durumla ilgili görüşün. Sıvı tüketimi noktasında vermiş olduğu tavsiyelere göre hareket edin.

Fiziksel Aktivite, Hafif Egzersiz, Yürüyüş

hamilelikte gaz sancısı

Günde en az 30 dakika yürümeniz gaz sorunu başta olmak üzere bir takım sorunlarınızın çözülmesini sağlayacaktır. Ayrıca doktor tavsiyesine bağlı olarak pilates gibi farklı egzersizler de yapabilirsiniz. Yoga da bunların haricinde bir seçenek olarak aklınızda bulunsun.

Yediklerinizi Gözden Geçirin

Eğer bütün çabalarınıza rağmen gebelikte gaz sorunu yaşamaya devam ediyorsanız, yediklerinizi gözden geçirerek, hangi gıdanın buna neden olduğunu bulmaya çalışın. Yukarıda verilen gıdaları tüketmemeye çalışın.

Lifli Gıdaları Deneyin

Gaz yapmayan yiyeceklere yönelmek, kabızlığın daha fazla görülmesine neden olabilir. Bundan dolayı her ne kadar gaz semptomlarını arttırsa da arada bir lifli gıdalar tüketerek, sindirim sisteminizi rahatlatmalısınız. Ayrıca yemek listenize az miktarda lifli gıdalar eklemeniz, belki de her iki sorunun ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

Vücut Pozisyonunu Değiştirin

Bebeğinizin yapmış olduğu baskı, gebelikte gaz sancısı olarak ortaya çıktığından, bunu zaman zaman değiştirebilirsiniz. Özellikle çok fazla şişkinlik hissederseniz, ayaklarınızı biraz yukarı kaldırıp bebeğinizin yaptığı baskıyı azaltabilirsiniz. Bu da gaz sorunun giderilmesi için önemlidir.

Porsiyonlarınızı Küçültün

Bebeğinizin büyümesi ve uterusun genişlemesi, sindirim sisteminin sıkışmasına neden olmaktadır. Bundan dolayı da sindirim yavaş yapılır. Eğer porsiyonlarınızı küçültürseniz, az miktardaki gıdanın sindirimi çok daha kolay olacaktır. Bu da gaz sorununun yaşanmamasını sağlayabilir.

Geniş Kıyafetler Giyin

Hamileliğin altın kuralı nedir denilse verilecek cevaplardan birisi geniş kıyafetlerdir. Zaten sıkışan karnınızı, bir de siz dar kıyafetlerle sıkmayın.

Çemen Tohumu Deneyin

Gece boyunca suya bırakılan çemen tohumu, gazın önlenmesinde etkilidir.

Hamilelikte Gaz Sancısı Ne Zaman Başlar?

Evlilik ile yaşanan mutluluk, hamilelik haberinin alınmasıyla birlikte tavan yapar. Fakat bu aşamadan sonra yaşanma ihtimali olan gaz sancısı, kadınları fazlasıyla zorlayabilir. Buna bağlı olarak hamilelikte gaz sancısı ne zaman başlar sorusu çok fazla sorulur.

Bu sorunun cevabı kişiden kişiye göre değişir. Fakat genel olarak bebeğin belli bir büyüklüğe gelerek uterusun sindirim sistemi üzerindeki baskısını arttırdığı 3-4 aylar arasında başladığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Buradan hamilelikte mide bulantısı makalesini okuyabilirsiniz.

Hamilelikte Gaz Sancısı Bebeğe Zarar Verir Mi?

Vücut tarafından salgılanan progesteron hormonu tarafından oluşturulan durum ve yenilen yiyeceklerin etkisi, gebelikte gaz sorunu olarak ortaya çıkar. Bu durum normaldir ve bebeğe herhangi bir zararı yoktur.

Yaşanan şişkinlik hiç geçmiyor ve karnınızda şiddetli ağrılar varsa mutlaka kadın doğum uzmanı olan doktorunuzdan yardım almalısınız. Aksi durumda gaz sancısı sandığınız ağrının farklı bir durum olduğunu anlayamazsınız ve bu da bebeğinize zarar verebilir.

Yazımız burada sona ermiştir. Bu konuya dair merak ettiklerinizi çekinmeden yorum olarak sorabilir ve uzmanlarımızın cevap vermesini isteyebilirsiniz. Ayrıca bu konudaki farklı deneyimlerinizi de bizimle paylaşabilir ve diğer ziyaretçilerimizin faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here