Ana sayfa Hamilelik Hamilelikte Mide Bulantısı Yaşayanlar! İşte Çözümleri

Hamilelikte Mide Bulantısı Yaşayanlar! İşte Çözümleri

114
0
hamilelikte mide bulantısı

Hamilelik döneminde kadınların korkulu rüyalarından birisi olan mide bulantısı, hamileliğin tadının kaçmasına neden olabilir. Hamilelikte mide bulantısı sorunun çözümü için size altın değerinde çözüm önerileri sunacağız. Bu öneriler sayesinde hamilelikten daha fazla keyif alacaksınız.

Hamilelikte Mide Bulantısı Neden Olur?

Hamilelik sürecinde yaşanan belirtilerden birisi olan mide bulantısının tam olarak sebebi bilinemiyor. Üstelik bu belirti herkeste de görülmüyor. Yani hamileyseniz mideniz bulanacak diye bir şart yoktur. Bazı kadınlarda görülen bulantının olası sebepleri şunlardır:

Hormonlar

Hamilelikle birlikte vücutta farklı hormonlar salgılanmaya başlar. Bu hormonlardan bazılarının hamilelikte mide bulantısı yaptığı düşünülmektedir. Fakat bu durum bütün kadınlarda gerçekleşmez.

Hassasiyetlerin Artması

Hamilelikle birlikte vücuda salgılanan hormonlar, insanların kokulara karşı daha hassas olmasına neden olmaktadır. Normal dönemlerde kokulardan çok fazla etkilenen kadınlar, hamilelikte mide bulantısı sorununu fazlasıyla yaşamaktadır.

İlk Gebelik

İlk defa anne olmanın heyecanını yaşıyorsanız, mide bulantısıyla karşılaşma oranınız daha fazladır. Vücudunuz bu yeni duruma bulantı ile tepki verebilir.

Hamilelik belirtileri ne zaman başlar yazımızı buradan okuyarak hamileliğinizde yaşayacağınız diğer belirtilere göz gezdirebilirsiniz.

hamilelikte mide bulantısı

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar?

Hamile kaldığınızı öğrendiğinizde muhtemelen hamilelikte mide bulantısı ne zaman başlar sorusunu sormuşsunuzdur. Bu sorunun kesin bir cevabı olmadığını belirtmemiz gerekiyor. Kişiden kişiye bulantının başlayacağı zaman değişebilir.

Hamileliğin ilk 1-2 haftasında mide bulantısı çok nadiren gözükürken 5. ve 8. Haftaları arasında çok daha fazla görülmektedir. Bu dönemler genel olarak böyledir.

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Geçer?

Mide bulantısı yaşamaya başladığınızda soracağınız soru bu defa değişir ve hamilelikte mide bulantısı ne zaman geçer şekline dönüşür. Bu sorunun cevabı ise ilk 3 ayın sonudur. Özellikle 13. ve 14. haftadan sonra bulantıda genel olarak bir azalma görülür. Fakat bazı kadınlarda bulantı doğuma kadar devam edebilir. Bundan dolayı bireysel farklılıklar olduğunun bilinmesi gerekiyor.

Hamilelikte yaşanan her şey kişiye özeldir ve ilk 3 ayın sonunda bulantınız geçmezse endişe etmenize gerek yoktur. Bu durum gayet normaldir. Yine de rutin kontrolleriniz sırasında doktorunuza bu durumu söyleyebilirsiniz.

hamilelikte mide bulantısı

Hamilelikte Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Özellikle yoğun mide bulantısı yaşayanlar tarafından sorulan hamilelikte mide bulantısı nasıl geçer sorusuna verilecek olan farklı cevaplar vardır. Mide bulantısına iyi gelen altın değerindeki çözüm önerileri şunlardır:

Erken Kahvaltı: Hamilelikte vücut yorgun olduğundan gece uykuları daha uzun sürmektedir. Bundan dolayı da mide uzun süre boş kalır. Erken saatlerde yapılacak ufak bir kahvaltı midenizi rahatlatacak ve gün içindeki bulantılarınızı azaltacaktır.

Az ve Sık Yeme: Mide bulantısının nedeni midenin boş kalması olmasa da bu durumun bulantı sıklığını arttırdığı bilinmektedir. Bundan dolayı gün için az ama sık sık yemek gerekiyor. Böylece bulantılar tamamen geçmese de önemli derecede azaldığı görülecektir.

Mideye İyi Gelen Yiyecekler: Bulantılarla başa çıkmak için mideyi rahatlatan yiyecekler daha fazla tercih edilmelidir. Aşırı yağlı ve kızartma türü yiyeceklerden uzak durulması ve bunların yerine daha hafif olan yoğurt, tavuk ve balık gibi yiyeceklerin tercih edilmesi gerekir. Ayrıca besin seçiminde hoşa giden yiyeceklerin tercih edilmesi de çok önemlidir. Zencefil de mideye iyi gelen doğal gıdalardandır.

Buradan erken hamilelik belirtileri makalemizi okuyabilirsiniz.

hamilelikte mide bulantısı

Hamilelikte Mide Bulantısına İyi Gelen Altın Öneriler

Hamilelikte mide bulantısı ile başa çıkma için kullanılacak olan altın değerindeki diğer öneriler şu şekildedir:

  • Yatağınızın başında kan şekerinizi hızlı bir şekilde arttıracak gıdalar (çikolata, pirinç patlağı, kraker, vs.) bulundurun ve uyanır uyanmaz bunlardan birkaç tane ağzınıza atın.
  • Mide bulantınız dayanılmaz seviyelerde ise doktorunuza mutlaka başvurun. B6 vitamini alarak bu sorundan kurtulabilirsiniz fakat doktordan habersiz böyle bir şey yapmayın.

Bulantı hissettiğiniz anda aşağıda belirtilenleri yapmayı mutlaka deneyin. Etkisi olduğunu göreceksiniz. Hamilelikte mide bulantısı anında yapılacaklar:

  • Nefes alış hızınızı yavaşlatın ve burnunuzdan nefes alıp ağzınızdan verin. Aklınıza sizde hoş bir etki meydana getiren görselleri getirmeyi deneyin.
  • Bulantınızı tetikleyen koku ve görüntülerden mutlaka kaçının.
  • Buz ya da limon dilimini ağzınıza atarak hafif hafif emin.
  • Yemeklerinizin üzerine biraz zencefil rendeleyin. Zencefilin genel olarak mide bulantısına iyi geldiği bilinir.
  • Zencefil ya da papatya çayı da içebilirsiniz. (Bitki çaylarını doktor tavsiyesi olmadan kullanmamanızı tavsiye ediyoruz.)

Hamilelikte yaşanan mide bulantısı normaldir ve bunun bebeğe zararı yoktur fakat rutin kontrollerinizi kesinlikle aksatmayın. Normalin dışından yaşanan ani ve çok şiddetli bulantı ya da kusmalarda mutlaka doktorunuza başvurun.

Yazımız burada sona ermiştir. Bu konuya dair merak ettiklerinizi çekinmeden yorum olarak sorabilir ve uzmanlarımızın cevap vermesini isteyebilirsiniz. Ayrıca bu konudaki farklı deneyimlerinizi de bizimle paylaşabilir ve diğer ziyaretçilerimizin faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here