Ana sayfa Hamilelik Hamilelikte Tetanoz Aşısı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hamilelikte Tetanoz Aşısı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

81
0
hamilelikte tetanoz aşısı

Gebelik döneminde anne adaylarının sağlıklarının korunması çok önemlidir. Bunun için bazı aşılar hamilelik boyunca yapılmaktadır. Hamilelikte tetanoz aşısı da bunlardan bir tanesidir. Normalde, hamileyken dışarında ilaç alınması, bebeğin sağlığı için son derece risklidir. Fakat bu durum tetanoz aşısı için geçerli değildir ve bu aşının ne anneye ne de bebeğe herhangi olumsuz bir etkisi yoktur.

Hamilelik Tetanoz Aşısı Neden Yapılır?

Tetanoz aşısı, tetanoz clostridium tetani ismindeki bakterinin neden olduğu enfeksiyona bağışıklık kazanılması için yapılır. Bu durum hamilelik dönemini de kapsar ki söz konusu dönem çok daha önemlidir. Çünkü olası bir enfeksiyonun meydana gelmesi, tedavi için ilaç alınmasını gerektirecektir. Bu da bebeğin sağlığını olumsuz etkiler.

Hamilelikte tetanoz aşısı, sadece anneyi değil bebeği de bu tür bakterilere karşı dirençli yapacaktır. Çünkü anneye yapılan aşı, vücudun hızlı bir şekilde tepki vermesine ve dolayısıyla da antikor üretmesine neden olur. Bunlar ise kan yolu ile bebeğe de geçer. Böylece bebek, doğumunun ilk 6 aylık süresince, bu bakteriye karşı dirençli olur.

Hamilelikte gaz sancısı sorununuz varsa buradan yardım alabilirsiniz.

hamilelikte tetanoz aşısı
Hamilelikte Tetanoz Aşısı ve Önemi

Hamilelikte Tetanoz Nerede Yapılır?

Bu aşı, sağlık ocaklarında ücretsiz olarak yapılmaktadır. Buradaki görevli ebeler, aşının takibini yapmakta ve unutulması durumunda hatırlatmaktadır.

Hamilelikte Tetanoz Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Bu aşı, hamilelik süresi ve sonrasında toplamda 5 doz olarak yapılır. Bunların zamanında yapılması, anne adayının ömür boyu tetanoza karşı bağışıklık kazanmasını sağlayacaktır. Aşıların yapılma zamanları ise şu şekildedir:

1.Doz: Hamileliğin 4.ayında yapılır. Vücuda koruma sağlamaz.

2.Doz: İlk dozun ardından en az 4 hafta geçtikten sonra yapılır. Anne adayına 1-3 yıl arası koruma sağlar.

3.Doz: Bu aşı 2.dozdan 6 sonra yapılır. Koruma süresi 5 yıldır.

4.Doz: 3.dozdan en az 1 yıl sonra yapılır. Fakat anne adayının istemesi halinde bir sonraki gebelikte de yapılabilir. Vücuda 10 yıl koruma sağlar.

5.Doz: Bir önceki dozdan 1 yıl sonra ya da sonraki gebelikte yapılır. Koruma süresi ise ömür boyudur.

Burada belirtilen zamanlar, hamilelikte tetanoz aşısı için çok önemlidir. Özellikle ilk 2 dozun kaçırılmaması gerekiyor. Bunun için ise sağlık ocağı ile irtibatın devam ettirilmesi şarttır.

Hamilelikte mide bulantısı sorunundan kurtulmak istiyorsanız, buradakileri mutlaka deneyin.

Hamilelikte Tetanoz Aşısının Yan Etkileri

Bu aşının yan etkileri, her aşıda görülmeyebilir. Görülebilecek olan yan etkiler ise şu şekildedir:

  • Hafif ateş
  • Aşı yapılan yerde kızarıklık ve şişme
  • Aşı yapılan kolda ağrı
Yazımız burada sona ermiştir. Bu konuya dair merak ettiklerinizi çekinmeden yorum olarak sorabilir ve uzmanlarımızın cevap vermesini isteyebilirsiniz. Ayrıca bu konudaki farklı deneyimlerinizi de bizimle paylaşabilir ve diğer ziyaretçilerimizin faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here