Ana sayfa Sağlık İdrar Kaçırma Nedenleri ve Engelleme Yolları

İdrar Kaçırma Nedenleri ve Engelleme Yolları

64
0
idrar kaçırma

İdrar tutamama ya da idrar kaçırma olarak bilinen sorunun sadece çocuklarda olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bu sorun yetişkinlerde, özellikle kadınlarda oldukça fazla görülmektedir. Kadınların yaşam kalitesini düşüren bu sorunun farklı nedenleri ve nedenlere bağlı olarak da farklı tedavileri vardır.

İdrar Kaçırma (İdrar Tutamama) Hakkında Genel Bilgiler

İnsanların istemsiz olarak idrarlarını yapmaları, bu konuyla ilgili en basit tanımlamalardan bir tanesidir. İdrar kaçırma nedenleri incelendiğinde yaşlılıktan enfeksiyonlara varıncaya kadar farklı sebepler olduğu görülmektedir. Kadınların yaşamış olduğu bu sorunun çözümü ise son derece basit olup en yakın sağlık kuruluşuna gitmeleri yeterli olacaktır.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Nedenleri Nelerdir?

Kadınlarda idrar kaçırma nedenleri oldukça fazladır. Bu nedenler ve bunlara dair kısa açıklamalar şu şekildedir:

 • Doğum Yapma: Yapılan doğum sayısı fazlaysa ya da zor bir doğum yaptıysanız bunun idrar torbası sarkması yapabileceğini bilmeniz gerekiyor. Bu ise idrar tutamamak anlamına geliyor.
 • Yaşlılık: Yaşlılık ile birlikte kaslarda ciddi şekilde zayıflamalar görülmekte ve bu da idrar tutamama ile sonuçlanmaktadır.
 • Aşırı Kilo: Kilosu fazla olan kişilerin karnındaki basınç normale göre fazladır ve bu da idrar torbasının baskı altında olmasına neden olur.
 • Kabızlık: Çok sık kabızlık yaşayan kişilerin ıkınmaları, idrar torbasını tutan destek bağların zayıflamasına neden olmaktadır.
 • Diğer Sebepler: Sigara içme, kalıtımsal sebepler ve kronik hastalıklar da idrar kaçırmaya neden olabilir.

Yukarıda bahsedilen sebeplerin hepsinin ortak noktası idrar torbasına direkt ya da dolaylı baskıdır. Böyle bir durumun yaşanması, idrar tutamama ile sonuçlanacaktır.

İdrar Kaçırma Nasıl Önlenir?

Kadınların korkulu rüyalarından birisi olan bu sorun ile ilgili kadınlarda idrar kaçırma nasıl önlenir sorusu çok fazla sorulmaktadır. Öncelikle bu soruyla öğrenilmek istenen tedavi süreci değil söz konusu durumla nasıl karşılaşılmayacağıdır.

Önleme konusuna başlamadan önce herkesin yukarıda kısaca bahsedilen idrar tutamama neden olur sorusunun cevabına bakması gerekiyor. Burada önemli olan husus idrar torbasına uygulanan basınç ve buradaki kaslar olduğu görülmektedir. İdrar tutamama sorununu yaşamamak için şunlar yapılabilir:

 • Kilo kontrolü
 • Ağır işlerde çalışmama ve ağır kaldırmama
 • Sigara ve alkolden uzak durma
 • Hamilelik ve doğum sürecini olabildiğince sağlıklı bir şekilde atlatma
 • Lifli gıdalarla beslenerek kabız olmama
 • İdrar kaçırma egzersizleri ile o bölgedeki kasların kuvvetlendirilmesi.

idrar kaçırma

İdrar Kaçırma İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

Kadınlarda görülen idrar tutamama sorunu için öncelikle üroloji bölümüne gidilmesi uygun olacaktır. Burada yapılacak olan muayene ve testlere göre farklı bölümlere sevk edilme durumu olabilir. Tam idrar tahlili, fiziki muayene, kan tahlili ve Pelvik ulstrasonu gibi pek çok test uygulanarak kesin tanı konacaktır. Daha sonra ise tedavi süreci başlayacaktır.

İdrar Kaçırma Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yapılacak olan tanıya bağlı olarak farklı tedavilerin uygulanması söz konusudur. İdrar kaçırmanın pek çok nedeni vardır ve bunların bir kısmı idrar kaçırma ameliyatı denilen operasyonlarla tedavi edilirken bir kısmında ise ilaç tedavisi uygulanmaktadır.

İdrar kaçıran kişilerin tedavi süreçleri, gelişen tıp ile birlikte çok fazla değişmiştir. Özellikle ameliyatın şart olduğu durumlarda artık robotik sistemler kullanılmakta ve kapalı ameliyatlar yapılmaktadır. Yine lazer tedavisi de son dönemde çok fazla kullanılmaya başlanmıştır. Bu tedavilerdeki başarı oranı ise %90 seviyelerindedir.

Kadınlarda İdrar Kaçırmaya Ne İyi Gelir? İdrar Kaçırma Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Kadınlarda idrar tutamama sorunu görüldüğünde uygulanacak bir takım bitkisel yöntemler vardır. Fakat bunlar genel itibari ile hafif derecedeki rahatsızlıklarda etkili sonuçlar vermektedir. İdrar kaçırma bitkisel tedavi yöntemlerinin de mutlaka doktor tavsiyesine bağlı olarak uygulanması gerekiyor. Aksi durumda istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu alandaki uzman doktorlar tarafından tavsiye edilen bitkisel tarifler şunlardır:

 • 25 adet kiraz sapını dışarıdan alınan klorsuz bir bardak suyun içinde 5 dakika kaynattıktan sonra üzerine 4-5 damla limon eklenerek hazırlanan çay, 15-20 gün boyunca uygulanabilir.
 • Bir tutam melisa otu, bir bardak hazır suyun içinde 3 dakika kaynatıldıktan sonra üzerine bir tutam karabaş oku ekleyip 3 dakika daha kaynatın. Günde bir bardak olmak şartı ile 21 gün uygulandığında idrar tutamama sorununda ciddi anlamda bir düzelme olduğu görülecektir.
 • Bir bardak hazır su kaynatılıp ocaktan alındıktan sonra üzerine bir tatlı kaşığı yakı otu atarak demlenmesini bekleyin. Günde bir defa olmak şartıyla 20 gün boyunca uygulanabilir.

İdrar kaçırma hangi doktora gidilmeli bölümünde yer alan cevaplara göre bu bitkisel yöntemleri uygulamadan önce bir uzman hekime görülmekte fayda vardır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here