Ana sayfa Sağlık Kekiğin Faydaları Nelerdir? Hiç Bilinmeyen Mucizevi Etkileri

Kekiğin Faydaları Nelerdir? Hiç Bilinmeyen Mucizevi Etkileri

183
0
kekik faydaları

Doğal ortamda yetişen bitkilerden birisi olan kekiğin faydaları saymakla bitmez. Sağlığa olan faydasının yanı sıra yemeklere kattığı lezzet ile dünya mutfaklarının vazgeçilmez baharatlarındandır. İçerisinde yer alan besinler, vitaminler, bileşenler ile insan vücuduna olumlu katkı sağlamaktadır.

Kekik Hakkında Genel Bilgiler

Kekik, dünya üzerindeki farklı noktalarda kullanılmasına rağmen ağırlıklı olarak Güney Avrupa ve Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde kullanılmaktadır. Açık yeşil renge sahip olan kekik, 15 ile 30 cm arasında olmaktadır. Bu bitkinin hem yaprakları hem de çiçekleri kullanılır. Kekik çayının faydaları fazla olduğundan çay şeklinde de tüketilmektedir.

Kekik içerisinde çok değerli besinler, vitaminler ve mineraller vardır. Bunlardan bazıları potasyum, demir, magnezyum, selenyum, manganez ve kalsiyumdur. A, C, E, K ve B kompleks vitaminlerinin yer aldığı bu besin, folik asit bakımından da oldukça zengindir.

Kekiğin Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilmelidir?

İçeriği yukarıda genel olarak sayılan kekiğin faydaları çok fazladır. Kalpten cilde, saçtan yüksek tansiyona varıncaya kadar farklı alanlarda etkilidir. Fakat bu etki derecesinin farklı olduğunun söylenmesi gerekiyor. Bazı faydalar için dağ kekiği, bazıları için kekik çayı, bazıları için ise kekik yağı kullanılması gerekmektedir. Bundan dolayı faydaları ile kullanım şekli arasında önemli bir ilişki vardır.

Tansiyon Dengeleyici

Kekiğin kalp üzerine etkisi yapılan bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Fareler üzerinde yapılan deneyde kalp atış hızını ve buna bağlı olarak tansiyonu dengeleyici etki yaptığı görülmüştür. Bunun dışında benzer araştırmalar kolesterol ile mücadelede kekiğin yardımcı olduğunu ortaya koymuştur.

Karın Ağrısına Çözüm

Kekiğin özelliklerinden bir tanesi de antispazmodik etkiye sahip olmasıdır. Kekiğin faydaları arasında yer alan karın ağrılarını hafifletmesi ve kramplara iyi gelmesi bu özelliği ile ilgilidir. Sindirim sistemi üzerinde de olumlu etkisi vardır.

Kolon Kanseri Riskine Azaltır

Değişen yaşam şekilleri ile birlikte obezite oldukça artmış ve bu da kolon kanserinin daha fazla görülmesine sebep olmuştur. Kekik çayının faydaları arasında sindirim sistemini destekleme görevi de vardır ve buna bağlı olarak kolon kanseri riskini düşürür.

Öksürüğü Azaltır

Çok uzun yıllardır, kekiğin faydaları arasında öksürüğe iyi geldiğinden de bahsedilmektedir. Hatta 1900’lü yıllarda bu konu ile ilgili bilimsel bir araştırma dahi yapılmış ve çıkan sonuç neticesinde kekik bir dönem öksürük ilacı olarak kullanılmıştır. Kekik çayı içerek öksürüğünüzü azaltabilirsiniz.

Adet Söktürücü Etki

Kekiğin faydaları arasında adet söktürücü etkiye sahip olması da bulunmaktadır. Adet sancısı, kadınların korkulu rüyalarından birisidir. Bu sancının hafifletilmesinde kekik son derece etkilidir.

Cildi Güzelleştirir

İnsanların en önemli sorunlarından birisi olan cilt problemleri, kekik çayı ya da kekik yağı kullanılarak aşılabilir. Cildi besleme özelliği bulunmasından dolayı bitkisel ilaçların içine de eklenerek kullanılmaktadır.

Cilde kekik suyu direkt olarak uygulanabilmekte ve bu işlem ciltteki sivilceleri ve sivilce bölgelerinde bulunan bakterileri azaltıcı etki gösterebilmektedir.

Ayrıca buradan sivilce lekeleri ile ilgili olan yazımız da okuyabilirsiniz.

Sivrisinek sokmalarına karşı da iyi geldiği bilinmektedir.

Kemikleri Destekler

Kekik, demir bakımından oldukça zengindir. Öyle ki, az bir miktar kekik bir insanın günlük ihtiyacının %25’ini karşılayabilir. Demir, kan yapısını olumlu etkilemektedir ve bu da kekiğin faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kekik içerisinde yer alan K vitamini ise kemikleri desteklemektedir.

Uyku Sorununa Çözüm İçin Kekik

Sinir sistemi üzerinde olumlu etkisi olmasından dolayı kekiğin uykusuzluk çeken kişilerde olumlu etki yaptığı bilinmektedir. Kekik çayının faydaları arasında bulunan bu durum, insanların uyku saatine yakın bir bardak kekik çayı içerek çok daha rahat bir şekilde uyumalarını sağlamaktadır.

kekik çayının faydaları

Kekik Çayının Faydaları Nelerdir?

Kekiğin faydaları ile çayının faydaları arasında önemli bir paralellik olduğu söylenebilir. Sağlık açısından kekik çayı çok daha fazla tüketilmektedir. Ayrıca farklı karışım çayların içerisinde de yer almaktadır. Kekik çayının faydaları şunlardır:

 • Antioksidan özelliğe sahiptir.
 • Stres giderici etkisi vardır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıkların kolay atlatılmasına katkı yapar.
 • Bronşit ve astım tarzındaki hastalıklar üzerinde etkilidir.
 • Mideyi rahatlatır ve ağız kokusunu engeller.
 • Kas ağrılarına ve kramplara iyi gelir.
 • Adet sancısı üzerinde etkilidir ayrıca adet söktürücü etki de yapar.

Kekik Çayı Zayıflatır Mı?

Kekik çayı ile ilgili merak edilen konulardan bir tanesi de kilo verme ile ilgilidir. Kekik çayı zayıflatır mı sorusu da buna bağlı olarak çok fazla kullanılmaktadır. Bu sorunun cevabı dolaylı olarak evettir. Sindirim sistemine olan olumlu katkıları arasında hazmı kolaylaştırması, kabızlığı engellemesi ve böylece insanların vücut dengesini bulmasını sağlaması yer almaktadır. Bu doğrultuda düşünüldüğünde ve doğru kullanıldığında zayıflatıcı etki yaptığı söylenebilir.

Kekik Çayı Tarifi

Aşağıdaki videodan kekik çayı nasıl yapılır sorusuna yanıt bulabilirsiniz.

Kekik Suyunun Faydaları Nelerdir?

Öncelikle kekik suyu ile kekik çayının farklı olduğunun belirtilmesi gerekiyor. Etkileri her ne kadar benzer olsa da hazırlanışları farklıdır. Kekik suyu faydaları şunlardır:

 • Mikropları temizler.
 • Antioksidan etki yapar.
 • Sindirim sistemini destekler.
 • Cilt kusurlarını önler.

Kekik Suyu Hazırlanışı (Kekik Suyu Tarifi)

Kekiğin faydaları sebebiyle tüketilen kekik suyu tarifi son derece basittir. Kekik suyu hazırlamak için gerekli olan malzemeler:

 • Biraz kekik
 • 1-2 domates
 • 1 limon

İlk olarak domatesler yıkanır ve sonra suyu çıkarılır. Daha sonra ise bu suya kekik ve limon suyu eklenerek beklemeye bırakılır. Yeterince beklendikten sonra kekik suyu kullanılmaya hazırdır. Bu su, yemeklere aroma olması amacıyla da kullanılabilir.

Kekik Yağının Faydaları ve Kullanımı

Kekikten elde edilen kekik yağı, farklı amaçlar için insanlar tarafından uzun zamandır kullanılmaktadır. Kekik yağı faydaları arasında öksürükten kalbe, kan şekerinden balgama varıncaya kadar farklı rahatsızlıkların tedavisi sayılabilir. Kekik yağının sağlığa faydaları şu şekildedir:

 • Spazm giderici etkiye sahiptir ve istem dışı kasılmaları engeller. Bu kasılmalar vücudun her bölgesinde görülebilir ve bundan dolayı da insanları son derece olumsuz etkiler. Kekiğin faydaları arasında bu krampları ve kasılmaları engellemek vardır.
 • Antiromatizmal etkiye sahip olan kekik yağı, romatizma hastalığının temellerinden olan kan dolaşımı yetersizliği ve ürik asit miktarının kanda artması sorunlarının çözümüne olumlu katkı yapar. Kullanımı sonrasında kandaki ürik asit ve diğer zararlılar atılır. Ayrıca kan dolaşımı da düzene girer.
 • Antiseptik özelliği, yaraların ve açık bölgelerin mikrop kapmasını engeller. Ayrıca farklı bölgelerdeki bakteriyel enfeksiyonlara da iyi gelir.
 • Kekik faydaları arasında olan adet söktürücü etki yağında da mevcuttur. Böylece adet sancısı da azalmaktadır.
 • Bunların haricinde idrar söktürücü, yaralar üzerinde iyileştirici etkisi de vardır.

Kekik Yağı Nasıl Hazırlanır?

Kekik yağı evde de hazırlanabilir. Bunun için aşağıdaki adımların izlenmesi gerekmektedir.

 • Toplanan ya da satın alınan taze yeşil kekikler, ince ince doğranır ve bir şişenin içine doldurulur.
 • Bu şişeye doğal zeytinyağı eklenir
 • Yaklaşık 10 gün boyunca bu şişe güneşte bekletilir ve bu süre sonunda süzme işlemi yapılarak kullanılmaya başlanır.

Kekik Yağı Nasıl Kullanılır?

Kekiğin faydaları için kullanılacak olan yağ, iki farklı şekilde kullanılabilir. Bunların ilki ağızdan alma şeklindedir ve böyle kullanılacak ise 3 damla alınması yeterli olacaktır. Cilde sürülecek ise doğal zeytinyağı ile karıştırılarak kullanılmaktadır.

Kekik Yağı Kullanımı Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kekik yağı hamilelik döneminde kullanılmamalıdır. Bu yağın düşük yapma riskini arttırdığı bilinmektedir. Ayrıca Guatr hastalarının da kullanmaması önerilmektedir. Bunun haricinde aşırı kullanmamaya özen gösterilmesi gerekmektedir.

kekiğin faydaları

Dağ Kekiğinin Faydaları Nelerdir?

Dağ kekiği daha önceki dönemlerde zor bulunan bir kekik türüydü fakat günümüzde bu zorluk aşıldı. Dağ kekiğinin faydaları ile normal kekiğin faydaları oldukça benzerdir. Zihin açmadan öksürüğe varıncaya kadar insan vücuduna olumlu etki yaptığı bilinmektedir.

Kekiğin Zararları Nelerdir?

Kekiğin yararları olduğu kadar bir takım zararları da vardır. Bundan dolayı kullanımına dikkat edilmesi gerekmektedir. Kekiğin zararları şu şekildedir:

 • Düşük riskini arttırır.
 • Hassas bünyeli kişilerde alerji ya da ciltte tahrişe neden olabilir.
 • İleri derecede kronik hastalığı olanlara iyi gelmeyebilir.
 • Hastalığı olan kişiler doktor tavsiyesi almadan kullanmamalıdır.

Kekik tüketiminin kesinlikle aşırıya kaçmaması gerekiyor. Aksi durumda beklenmeyen etkiler çıkabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here