Ana sayfa Moda&Güzellik Sivilce Lekelerine Ne İyi Gelir? Doğal Çözüm Önerileri

Sivilce Lekelerine Ne İyi Gelir? Doğal Çözüm Önerileri

57
0
sivilce lekelerine ne iyi gelir meta açıklaması

Sivilceler her yaştan insanın başına gelebilecek bir problemdir ve sivilce lekelerine ne iyi gelir sorusu buna bağlı olarak çok fazla sorulmaktadır. Özellikle ergenlik dönemindeki gençlerde çok daha fazla görülen sivilceler, insanların gelişim süreçlerinin doğal bir unsuru olarak tanımlanabilir. Fakat bazı insanlarda kontrolden çıkabilmekte ve önemli bir soruna dönüşmektedir.

Sivilce Nedir? Nasıl Oluşur?

Sivilce ya da tıp dilindeki adıyla akne, insanların hormon dengesindeki ani değişimlere bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Hormon dengesinin insanların gelişime bağlı olarak değiştiği iki dönem vardır. Bunlardan birisi yukarıda da belirtildiği gibi ergenlik iken diğeri ise menopozdur.

Vücuttaki hormonların ani değişmesine bağlı olarak cilt üzerindeki gözenekler kapanır ve burada yağ bezleri oluşmaya başlar. Bu bezlere bağlı olarak oluşan rahatsızlıktır sivilce. Bu aşamadan sonra sivilce lekelerine ne iyi gelir şeklinde aklımızda soru işareti oluşmakta ve buna cevap aranmaktadır.

Sivilce izleri ya da sivilce lekeleri ise kişilerin bir takım hatalarından ve vücut yapılarından dolayı oluşmaktadır. Sivilcelere dışarıdan müdahale edilmez ise bir süre sonra kendiliğinden kurumakta ve leke bırakmamaktadır. Fakat insanlar sivilceleri patlatma yoluna giderler ise bu defa doku zarar görür ve yağ bezlerinin içerisindeki sıvılar cildin altına yayılır. Böylece sivilce lekeleri oluşmuş olur.

sivilce lekelerine ne iyi gelir ki

Sivilce Lekelerine Ne İyi Gelir?

Sivilce lekeleri, ilaçlar ile geçebileceği gibi bitkisel yolla da geçebilir. Fakat burada bireysel farklılıklar devreye girer. Sivilce lekelerine ne iyi gelir şeklinde merak ettiğimiz soruya aynı cevapları sıralayıp uygulasak dahi herkesin aynı etkiyi görmesi söz konusu olmayabilir. Yani birisine iyi gelen bitkisel tarifler başka birisine iyi gelmeyebilir.

Hindistan Cevizi Yağı

Sivilce lekeleri nasıl geçer sorusuna verilebilecek ilk cevaplardan bir tanesi Hindistan cevizidir. Hindistan cevizinden üretilen yağ E vitamini ve yağ asitleri bakımından son derece zengin olup buna bağlı olarak insan cildini nemlendirir, onarır ve sonunda sivilce lekeleri cildi terk eder. Bu yağ şu şekilde kullanılmalıdır:

  • Hindistan yağı önce cezvede biraz ısıtılır.
  • Hafif ısınan yağ direkt olarak sivilce lekeleri ile kaplı olan bölgeye uygulanır.
  • 10 dakika boyunca durmadan masaj yapılır ve sonrasında 1 saat bu şekilde beklenir.
  • 1 saat sonunda ılık su ile yağın olduğu bölge yıkanır.

Bal

Antibiyotik özelliklere sahip olduğu bilinen bal, aynı zamanda doğal bir nemlendiricidir. Sivilce lekelerine ne iyi gelir diyen birisine tavsiye edilecek doğal çözüm yollarından bir tanesinin de bal olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Balın cilde en önemli katkısı, ölü hücreleri yok etmesi ve yenilerin oluşmasını kolaylaştırmasıdır. Bu sayede sivilce lekeleri yok olmaktadır.

Gece yatmadan önce bal, sivilce olan bölgeye sürülür ve üzeri uygun bir şekilde kapatılır. Sabaha kadar bu şekilde beklendikten sonra ise sabah ılık su ile bal sürülen bölge temizlenir.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi, kolajen üretimini arttırıcı etki yapmakta ve bu da hem hücrelerin onarılmasını hem de hücre oluşumunu kolaylaştırmaktadır. Bunların yanı sıra asidik yapısı cildin rengini açmada son derece etkilidir. Tüm bunlar birlikte değerlendirildiğinde elma sirkesinin sivilce lekelerine ne iyi gelir sorusuna alınan cevaplarından birisi olduğu görülecektir.

Elma sirkesi cilde şu şekilde uygulanmalıdır:

  • Eşit miktardaki su ile elma sirkesi karıştırılır.
  • Bu karşıma bir pamuk ya da benzer bir madde batırarak cilde sürülür ve 5-10 dakika beklenir.
  • Daha sonra ılık su ile cilt yıkanır.

Bu yöntemde uzun süre beklenmemesi ve su ile sirkenin karıştırılması gerekmektedir. Aksi durumda sirkenin cilde zarar vermesi söz konusu olabilir.

Patates

İnsanların sivilce lekelerine ne iyi gelir şeklinde öğrenmek istediği soruya verilecek bir cevap da nişastadır. Nişasta bakımından oldukça zengin olan patates, ciltteki lekeleri yok etmede oldukça etkilidir. Patatesin cilde uygulanması şu şekildedir:

  • İlk olarak patates bir tülbent ya da ince bir kumaşın üzerine rendelenir.
  • Rendelenen patatesin suyu çıkarılır ve cilde sürülür.
  • 20 dakika bekledikten sonra cilt ılık su ile yıkanır.

Bu yöntemler sayesinde sivilce lekeleri sizin için dert olmaktan çıkacaktır. Fakat yukarıda da belirtildiği gibi herkeste aynı etkiyi yapmama durumu olabilir.

Kadınların bir başka sorunu olan idrar kaçırma ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here