Ana sayfa Yemek Trabzon Hurmasının Faydaları Nelerdir? Nasıl Kurutulur?

Trabzon Hurmasının Faydaları Nelerdir? Nasıl Kurutulur?

100
0
cennet hurması faydaları

Cennet meyvesi (cennet elması) olarak bilinen Trabzon hurmasının faydaları çok fazla olmasına karşın yeterince tanınmıyor. Hatta bazı kişiler, görüntüsüne bakarak çürük domatese benziyor diyerek denemekten bile çekiniyor. Ama görüntüsünden dolayı beğenmediğiniz Trabzon hurması, lezzeti ve faydası ile sizi kendisine hayran bırakabilir.

Trabzon Hurması (Cennet Meyvesi) Nedir?

Ülkemizde bulunan en farklı meyvelerden bir tanesi olan Trabzon hurması, farklı isimlerle de bilinmektedir. Cennet meyvesi ve cennet elması bilinen diğer meşhur isimlerindendir. Bunların dışında kara hurma, Japon elması, Akdeniz hurması, amme, ambe ve kocayemiş isimleri ile de bilinir.

Abanozgiller familyasından olan bu mucizevi meyve, her yerde yetişemiyor. Kendisine uygun iklim koşulları ülkemizin Karadeniz kıyıları, Antalya ve Hatay bölgeleridir. İçeriğinde farklı besinler, vitaminler ve mineraller bulunmaktadır. Trabzon hurmasının faydaları da bu besinlerden kaynaklanmaktadır. Cennet elması içerisinde A, C ve D vitamini, çinko, fosfor, potasyum ve kalsiyum bulunmaktadır.

trabzon hurmasının faydaları

Trabzon Hurmasının Faydaları Nelerdir?

Cennet elmasının faydaları şu şekildedir:

 • Güçlü bir antioksidan yapısına sahip olan cennet elması, insan vücudunu hastalıklardan korumada son derece etkilidir.
 • Trabzon hurmasının antioksidan özelliğine sahip olması, basit hastalıklarda vücuda direnç sağladığı gibi kanser ve benzer hastalıklarda da vücuda büyük bir direnç sağlar.
 • Kış aylarında tüketildiğinde vücut ısısının dengede kalmasını sağlıyor.
 • Trabzon hurmasının yapısında bol lif vardır ve bu sayede sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasına katkı yapar. Bağırsaklarda oluşan rahatsızlıklara ve bağırsak iltihabına iyi gelmektedir.
 • İnsan cildini besler ve cildin daha güzel görünmesine katkı sağlar.
 • Saç köklerini besleyici özelliği olan Trabzon hurmasının faydaları arasında saç dökülmelerini engellemek de vardır.
 • Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olması, kanın dengelenmesini ve kansızlığın önlenmesini sağlamaktadır.
 • İştah açıcı bir etkisi vardır.
 • Trabzon hurması kurusu toz halinde getirilerek tüketildiğinde ise öksürüğe iyi gelmektedir.

Trabzon Hurması Nerede Bulunur? Hangi Aylarda Çıkar?

Trabzon hurmasının ülkemizde yetiştiği yerler Karadeniz kıyıları, Antalya ve Hatay kentleridir. Buralarda yetişen Trabzon hurmasının olgunlaşması Eylül sonu Ekim başını bulur. Bundan dolayı da tezgahlardaki yerini Ekim ayında alır. Ekim ve Kasım aylarında tüketilmesi uygundur.

Trabzon Hurması Nasıl Tüketilir?

İnsanlar, Trabzon hurmasının faydaları ve lezzetini öğrendikten sonra tüketmeye başlamaktadır. Bu aşamadan sonra da Trabzon hurması nasıl tüketilir sorusu sorulmaya başlanıyor. Cennet meyvesi, normal meyve olarak tüketilebileceği gibi reçel, marmelat ve püre yapıldıktan sonra da tüketilebilir.

Cennet elması tüketilirken yanında ceviz, badem ve fıstık gibi kuruyemişlerle çok daha lezzetli olmaktadır. Ayrıca yapraklarını çay olarak da demleyebilirsiniz. Böylece farklı bir çayı da tatmış olursunuz.

Trabzon Hurması Zararları

İnsanlar Trabzon hurması faydaları konusunu araştırma gereği duyarken bu meyvenin zararları olabileceğini göz ardı etmektedir. Trabzon hurması zararları da olan bir meyvedir. Bu zararlar normal tüketimde ortaya çıkmamakla beraber aşırı tüketimde kendisini göstermektedir.

Sindirim sistemi üzerinde etkili olmasından dolayı aşırı tüketimi bu sistemi rahatsız etmektedir. Ayrıca ülser, gastrit ve reflü gibi rahatsızlıkları bulunanlar ile şeker hastalarının bu meyveyi doktordan görüş almadan tüketmemesi gerekiyor.

Bunların haricinde ise hamilelik döneminde bu meyvenin tüketilmesi önerilmemektedir.

trabzon hurması faydaları

Cennet Elması Nasıl Kurutulur?

Trabzon hurması nasıl kurutulur, cennet elması nasıl kurutulur sorularının cevapları oldukça basittir. Trabzon hurması kurusu şu şekilde elde edilmektedir:

 • Trabzon hurmalarını yıkadıktan sonra kabukları soyulur.
 • Hurma önce ikiye daha sonra ise her bir yarım parça üçe bölünür. (Bir hurma 6 parçaya ayrılmalıdır.)
 • Parçalar ayrıldığında kuruması daha kolaydır fakat isteyenler bütün parça olarak da kurutabilir.
 • Hurma parçaları yorgan iğnesi yardımı ile ipe dizilir ve bir yerde toplanmaması için her hurmadan sonra düğüm atılır.
 • İpe dizilen hurmalar rüzgar alan fakat ıslanmayacak bir yerde kurumaya bırakılır.

Cennet elması kurusu, meyvenin tümü halinde yapılabileceği gibi parçalar halinde de yapılmaktadır. Trabzon hurması faydaları ve lezzeti ikisinde de aynıdır fakat parçalayarak yapılan kurutmanın nispeten biraz daha sert olduğunun bilinmesi gerekiyor. Damak tadınıza göre bu iki seçenekten birisi tercih edilmelidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here