Ana sayfa Anne&Çocuk Yeni Doğan Bebeklerde Kabızlık Neden Olur? İşte Çözümü

Yeni Doğan Bebeklerde Kabızlık Neden Olur? İşte Çözümü

125
0
yeni doğan bebeklerde kabızlık

Doğumdan sonraki süreçte bebeklerle ilgili bir takım sorunlar ortaya çıkabilir. Yeni doğan bebeklerde kabızlık sorunu, anneleri endişelendiren durumlardan birisidir. Öncelikle kabızlık sorununun pek çok bebekte görüldüğünün bilinmesi ve panik yapılmaması gerekiyor.

Yeni Doğan Bebeklerde Kabızlık Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu sorun, bebeklerin önemli bir kısmında görülmesine ve çözümü de son derece basit olmasına karşın gerekli olan özen gösterilmezse sonuçları ağır olabilir. Bir noktadan sonra bağırsak tıkanıklığı ve benzer durumların oluşması görülebilir. Bu tür sorunlar ise ameliyat ile çözülür. Dolayısıyla annelerin kabızlık hakkında bilgi sahibi olması çok önemlidir.

Yeni Doğan Bebeklerde Kabızlık Belirtileri Nelerdir?

Eğer ilk defa anne oluyorsanız, yeni doğan bebekte kabızlık sorunu hakkında bilginiz olmayabilir. Bebeklerdeki kabızlık belirtilerinin ilki kaka sıklığıyla ilgilidir. Yeni doğan bebekler, sadece anne sütüyle beslendikleri için günde 4-5 defa büyük tuvaletlerini yapabilirler. Eğer bu sayı bebeğin beslenmesinde ve ilaç kullanımı gibi konularda bir değişiklik olmamasına rağmen hızla düşüyor ise kabızlığın belirtisi olarak kabul edilir. Bunun haricindeki kabızlık belirtileri ise şunlardır:

  • Bebeğin sürekli huzursuz olması ve mızmızlanması
  • Karın bölgesinin sürekli sert ve gergin olması
  • Kakasının kuru ve taneli olması
  • Kaka renginin koyu ve siyaha yakın olması

Yukarıdakiler yeni doğan bebeklerde kabızlık belirtileri olarak kabul edilir. Fakat bunun için bebeklerin beslenmesi ve ilaç kullanımında herhangi bir değişim olmaması gerekiyor.

Buradan ateşli çocuğa ne yapılır makalesini okuyabilirsiniz.

Yeni Doğan Bebekler Neden Kabız Olur? Yeni Doğan Bebeklerde Kabızlık Nedenleri

Yeni doğan bebeklerin sindirim sistemi, sadece anne sütünü sindirebilir. Hatta bazı bebeklerin sindirim sistemleri anne sütünü dahi sindiremez. Henüz tam olarak gelişmemesi ya da anne sütüne alışamaması bunun sebebidir. Bu sorun zamanla kendiliğinden düzelecektir.

Kabızlık nedenleri arasında, anne sütünün olmaması ya da az olmasından dolayı kullanılan hazır mamalar çok fazla yer tutar. Anne sütünü dahi zor sindiren yeni doğan bebeklere mama verildiğinde kabızlık görülebilir. Bebekler mamaya alışana kadar bu süreç devam edecektir.

yeni doğan bebeklerde kabızlık

Yeni Doğan Bebeklerde Kabızlık Nasıl Geçer?

Yeni doğan bebeklerde kabızlık nasıl geçer sorusunun farklı cevapları vardır. Her bebeğin kendi içinde özel olduğu dikkate alınarak cevapların değerlendirilmesi gerekir. İşte kabızlığın çözümleri:

Anne Sütü

Anne sütü için yapılacak farklı tanımlamalar vardır fakat belki de bunlar arasından en uygunu “sihirli iksir” ifadesi olacaktır. Bebeğin bütün ihtiyaçlarını karşılayan anne sütü aynı zamanda doğal bir müshildir. Kabızlık yaşayan bebeklerin daha sık emzirilmesi, sorunun kısa sürede çözülmesini sağlayacaktır.

Karın Masajı

Kabızlık sorunu yaşayan bebeklere karın masajı yapılabilir. Bunun için bebek sırtüstü yatırılır ve karnı çok nazik bir şekilde ovulur. Daha sonra bacaklara bisiklet sürme hareketi yaptırılır. Son olarak ise kollara aç kapa yaptırılabilir.

Ilık Duş

Yeni doğan bebekte kabızlık sorunu varsa gün aşırı duş aldırılması gerekir. Bebeklerin sık duş alması doktorlar tarafından önerilmektedir. Bu duşlar, kabızlık sorununun çözümünde de etkili olacaktır.

Buradan bebeklerde diş gıcırdatma makalesini okuyabilirsiniz.

Zeytinyağı

Kulak çöpü zeytinyağına batırıldıktan sonra bebeğin makatına hafif hareketlerle uyarı yapılmalıdır. Bu işlem esnasında son derece dikkatli olunmalı ve bebeğin ani hareketler yapabileceği hesaba katılmalıdır. (Bu yöntemi doktorunuza sormadan uygulamayınız.)

Gliserinli Fitil

Yukarıdaki yöntemler işe yaramıyor ve bebeğiniz kakasını yapamıyorsa doktorunuza sorarak fitil kullanabilirsiniz. Yeni doğan bebeklerde kabızlık sorununun çözümünde fitil son derece etkilidir. Fakat ne kadar ve ne sıklıkla kullanılacağının mutlaka doktora sorulması gerekir.

İlaç

Kronik kabızlık yaşayan bebekler, damla şeklindeki ilaçlarla bu sorundan kurtulabilir. İlaç konusunda doktorunuza danışınız.

Yazımız burada sona ermiştir. Bu konuya dair merak ettiklerinizi çekinmeden yorum olarak sorabilir ve uzmanlarımızın cevap vermesini isteyebilirsiniz. Ayrıca bu konudaki farklı deneyimlerinizi de bizimle paylaşabilir ve diğer ziyaretçilerimizin faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here