Ana sayfa Moda&Güzellik Zeytinyağlı Saç Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağlı Saç Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

113
2
zeytinyağlı saç maskesi

Saçların sağlıklı olması ve güzel görünmesi için uygulanacak yöntemlerden olan zeytinyağlı saç maskesi, sağladığı yararlar ile dikkat çekiyor. Son dönemde sadece kadınlar değil, erkekler de bu tür maskeler ile saçlarının dökülmesini engellemeye, daha dolgun görünmesini sağlamaya çalışıyorlar.

Zeytinyağı ile Saç Bakımı Yapılır Mı?

Doğanın insanlara sunmuş olduğu en özel gıdalardan birisi olan zeytinden elde edilen zeytinyağı, içerisinde bulundurduğu besinlerle, saçların onarımında ve yenilenmesinde son derece etkilidir. Fakat bunun için doğal zeytinyağının kullanılması gerekir. Zeytinyağı ile saç bakımı, orijinal olmayan yağlarla yapılırsa istenen sonucu vermeyecektir.

Zeytinyağının Saça Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağının saça faydaları şunlardır:

 • Yıpranmış saçları yeniler ve onarım sürecine destek verir.
 • Saçların derinlemesine beslenmesini sağlar.
 • Saç derisinin ihtiyacı olan maddeleri sağlayarak bu bölgeyi besler ve kepeği giderir.
 • Uygulandığı bölgedeki kan akış hızını arttırır ve saçların uzamasını sağlar.

Zeytinyağı ile Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Zeytinyağının saçlara uygulanması farklı şekillerde yapılabilir. Bakım için zeytinyağlı saç maskesi seçenekleri kullanılabileceği gibi direkt olarak zeytinyağı da uygulanabilir. Saça zeytinyağı sürmek için izlenmesi gereken yollar vardır. Bu yollardan aşağıda bahsedilmiştir.

 • Yarım bardak orijinal sızma zeytinyağı kısık ateşte ılıtılır. (Zeytinyağının yakılmaması gerekiyor, aksi durumda içindeki besinler ölebilir)
 • Saçınızın temiz ve kuru olması gerekiyor. Bundan dolayı bu işleme başlamadan önce saçları yıkamak, zeytinyağının saça faydaları bakımından çok önemlidir.
 • Yağlı saçlara sahipseniz kafa derinizin birkaç cm üzerinden zeytinyağı ile saçlarınızı ovmaya başlayın. Eğer saçınız kuru ise kafa derinizden bu işleme başlayın.
 • Zeytinyağı ile ovma işlemini bitirdikten sonra saçlarınızı toplayarak bonenizi takın.
 • Bu aşamadan sonra ise en az 30 dakika beklemeniz gerekiyor. Zeytinyağı saçta ne kadar bekletilmeli sorusunun cevabı ortalama olarak bu kadardır. Fakat saçlarınız çok kuruysa biraz daha bekletebilirsiniz.
 • Bu süre sonunda ise saçların şampuan ve bol suyla yıkanarak temizlenmesi gerekiyor.

Yukarıdaki adımlar zeytinyağı ile saç bakımı nasıl yapılır sorusunun cevabıdır. Zeytinyağlı saç maskesi ise daha farklıdır. İkisinin birbirine karıştırılmaması gerekiyor. Maske tarifleri yazımızın alt bölümlerinde yer almaktadır.

Bu işlemin ayda 1-2 defa uygulanması yeterlidir. Böylece saçlarınız beslenecek ve öncesine göre çok ciddi bir değişim gösterecektir. Parlak ve dolgun saçlara sahip olmak için uygulanacak yöntemlerden bir tanesi budur.

Burada dikkat edilmesi gereken hususların başında temizlik geliyor. Saçlara zeytinyağı sürmek her ne kadar kolay olsa da çıkarmak çok daha zordur. Bundan dolayı gerekirse saçların birkaç defa şampuanlanması ve kafa derisinin zeytinyağından tamamen arındırılması gerekiyor.

İsterseniz kekiğin faydaları yazımızı da okuyarak saç üzerindeki etkilerini inceleyebilirsiniz.

zeytinyağlı saç maskesi

Zeytinyağlı Saç Maskesi Nasıl Yapılır?

Zeytinyağı ile saç bakımı seçeneklerinden bir tanesi de maskelerdir. Zeytinyağlı saç maskesi için farklı tarifler vardır. Bunlar evde çok rahat bir şekilde hazırlanarak saçlara uygulanabilir.

Zeytinyağı ile Bal Ortaklığı

Bu maskenin hazırlanması için yine saf ve orijinal zeytinyağı seçilmesi gerekiyor. Saf zeytinyağının kokusu bile çok daha farklıdır ve güzeldir. Ayrıca maske yapılacak olan yağa birkaç gün önceden kurumuş biberiye ve lavanta eklenebilir. Böylece maskenin hem faydası artacak hem de kokusu daha da güzelleşecektir. Ballı zeytinyağı maskesi şu şekilde yapılmaktadır:

 • Yarım bardak zeytinyağı ile çeyrek bardak bal karıştırılır.
 • Maskenin kıvamına göre biraz daha zeytinyağı eklenebilir. Zeytinyağı maskesi çok yapışkan olmamalıdır.
 • Eczanelerden alınabilen E vitamini kapsüllerinden 3 adet bu maskeye eklenmelidir.
 • Hazırlanan maske saçlara fırça yardımıyla uygulanır ve uygulanan bu maske 90 dakika boyunca saçlar kalır.
 • Daha sonra ise saçlar şampuanla yıkanarak iyice temizlenir.

Saç maskesi zeytinyağı sayesinde yukarıda bahsedilen özellikleri kazanırken bal sayesinde ise daha farklı özellikleri kazanır. Bal antioksidan, nemlendirici ve antienflamatuar maddeler içerir. Bu maddeler saçın beslenmesi ve onarılmasında etkilidir. E vitamini ise saç derisinin beslenmesi görevini üstlenmektedir.

Hindistan Cevizli Zeytinyağlı Saç Maskesi

İçerisinde Hindistan cevizi yağı bulunan zeytinyağlı saç maskesi hazırlanırken izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

 • Bir bardak zeytinyağı ile yarım bardak Hindistan cevizi yağı karıştırılır. (Saçların uzunluğuna göre daha fazla ya da daha az da karışım yapılabilir. Fakat ölçü her zaman ikiye bir olmalıdır)
 • Hazırlanan karışım geniş ve uygun bir tarakla saçlara uygulanır ve daha sonra bone takılarak sabaha kadar beklenir.
 • Sabah şampuan ve bol su ile saçlar temizlenir.

Kepek sorununa etkili çözümler sağlayan bu maske kuru ve kaşınan saçlarda etkilidir. Ayrıca yıpranan saçları onarma etkisi de vardır.

Muzlu Zeytinyağı Maskesi

İçerisinde muz da olan zeytinyağlı saç maskesi, saçların sağlıklı olmasına yardımcı olurken aynı zamanda saçların nemini de korur. Muzun içerisinde yer alan A ve E vitamini ile antioksidan özelliği bunun temel nedenidir. Bu maske şu şekilde uygulanır:

 • Olgun bir muz ezilir ve üzerine çeyrek bardak zeytinyağı eklenir.
 • Muz ve zeytinyağı karıştırıldıktan sonra içerisine bir çay kaşığı kadar bal da eklenebilir.
 • Hazırlanan karışımın saça uygulanır ve bone takılarak 30 dakika beklenir.
 • Süre sonunda ılık suyla saçlar temizlenir ve sonrasında şampuanla masaj yaparak yıkanır.

Burada bahsedilen zeytinyağlı saç maskesi hazırlanırken olabildiğince organik ürünlerin kullanılması gerekir. Diğer saç maskesi tarifleri için de bu geçerlidir. Özenli ve düzenli bir şekilde bu maskeleri uyguladığınızda saçlarınızdaki değişimi herkes fark edecektir.

2 YORUMLAR

 1. Saçlarımda bu tarz maskeleri çok denedim ama kurutan, kokan, saçımı yağlandıran oldu ve saçlarım istediğim gibi olmadı en son doğal keratin kullanmaya başladım tavsiye üzerine ve saçlarım tam istediğim gibi bakımlı ve sağlıklı evde kolay bir şekilde uyguluyorum patentli ve doğal keratin olması da içim rahat kullanmamı sağlıyor.

  • Yorumunuz için teşekkürler Kader Hanım. Herkesin saç yapısı farklı olduğu için bazen böyle durumlar yaşanabiliyor. Deneme-yanılma ile en uygun maskeyi bulmak zaman alabiliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here